Γερμανία

Μονάχους-Μονάχους η… Ντόρτμουντ!

Θρίλερ στη Bundesliga! Ο Αλκάθερ ξεκλείδωσε στις καθυστερήσεις την άμυνα της Βόλφσμπουργκ (2-0) και η Ντόρτμουντ χάρη στο «Χ» της Μπάγερν στο Φράιμπουργκ (1-1) πάει με +2 στο Klasiker στο Μόναχο.

Χάλασε η… παρέα της Ντόρτμουντ με την Μπάγερν στην κορυφή της Bundesliga. Οι Βεστφαλοί με ήρωα τον Αλκάθερ στο φινάλε νίκησαν 2-0 την Βόλφσμπουργκ και σε συνδυασμό με τη γκέλα της Μπάγερν στην έδρα της Φράιμπουργκ (1-1) θα πάνε στο +2 στο ντέρμπι στο Μόναχο την επόμενη αγωνιστική.

Τρελό ξεκίνημα στο «Schwarzwald Stadion» με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Οι παίκτες του Κόβατς προσπάθησαν να περάσουν άμεσα στην αντεπίθεση, ωστόσο, πρέπει να αισθάνονται τυχεροί που δεν δέχτηκαν και δεύτερο γκολ. Τελικά, κατάφεραν να ισορροπήσουν στο 22’ όταν ο Λεβαντόφσκι με όμορφη κεφαλιά νίκησε τον Σβολόφ. Το ματς ήταν πολύ ωραίο, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω χωρίς πάντως να αλλάξει κάτι μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Μπάγερν δεν κατάφερε να διορθώσει την εικόνα της και μάλιστα για ακόμη μία φορά πιέστηκε αρκετά στα μετόπισθεν. Στο τελευταίο διάστημα του παιχνιδιού, η Φράιμπουργκ άφησε γήπεδο κι έτσι οι Βαυαροί πήραν τον έλεγχο και άρχισαν να πιέζουν. Στο φινάλε η άμυνα των γηπεδούχων ζορίστηκε φοβερά, ενώ ο Λεβαντόφσκι ακόμη τραβάει τα μαλλιά του αφού στην τελευταία φάση σημάδεψε το δοκάρι.

Ανούσια υπεροχή για την Ντόρτμουντ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού στη Βεστφαλία. Οι παίκτες του Φαβρ είχαν την κατοχή, όμως η άμυνα της Βόλφσμπουργκ ήταν εξαιρετική και δεν έδωσε δικαιώματα. Οι «λύκοι» έφεραν το παιχνίδι πιο κοντά στα μέτρα τους, αφού δεν άφησαν τους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό και στο δεύτερο 45λεπτο ρίσκαραν περισσότερο στις αντεπιθέσεις, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν αναγκασμένοι να παίξουν πιο ανοιχτά. Τελικά το «χρυσό» γκολ για την Ντόρτμουντ ήρθε στις καθυστερήσεις όταν ο Αλκάθερ με εκτέλεση φάουλ και την βοήθεια της κόντρας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (90+1’) και λίγο αργότερα καθάρισε και το παιχνίδι κάνοντας το 2-0 στο 90+4’.

Καθάρισε ουσιαστικά με την παραμονή η Φορτούνα που επικράτησε 3-1 στο Ντίσελντορφ κόντρα στην Γκλάντμπαχ, που κινδυνεύει σοβαρά να βγει εκτός τετράδας.

Κάτι που δεν συνηθίζει έκανε η Νυρεμβέργη καθώς… νίκησε ύστερα από 21 παιχνίδια. Θύμα της η Άουγκσμπουργκ, που ηττήθηκε 3-0 στο «Max-Morlock». Τέλος, η Βέρντερ συνεχίζει να ελπίζει σε ευρωπαϊκό εισιτήριο αφού επικράτησε 3-1 απέναντι στην Μάιντς στη Βρέμη.