Oλλανδία

Μόνο με... θαύμα χάνει τον τίτλο ο Άγιαξ!

Ο Άγιαξε κέρδισε 4-1 την Ουτρέχτη, ξεφεύγοντας 3 βαθμούς από την Αϊντχόφεν που έχασε 1-0 από την Αλκμάαρ και με το υπέρ του +14 στη διαφορά τερμάτων, ουσιαστικά, κατέκτησε... ήδη τη φετινή Eredivisie!

Πάρτι τίτλου έστησε ο Άγιαξ στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», επικρατώντας της Ουτρέχτης με το ευρύ 4-1 και «σφραγίζοντας» έτσι -μετά το Κύπελλο- και την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος -πρώτου μετά από μια πενταετία- στην Ολλανδία, μια αγωνιστική πριν το φινάλε!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με... γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Μπουσαϊντ να σκοράρει μόλις στο 1ο λεπτό. Ωστόσο, οι παίκτες του «Αίαντα» δεν ήταν διατεθειμένοι να απογοητεύσουν τους οπαδούς τους που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο και φρόντισαν να γυρίσουν το ματς… τούμπα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με τους Χούντελααρ και Φαν Ντε Μπέεκ να… αναλαμβάνουν δράση, ενώ στην επανάληψη, ο φορμαρισμένος Τάντιτς πρόσθεσε δύο ακόμα τέρματα στο ενεργητικό του και διαμόρφωσε το τελικό 4-1, ανεβάζοντας τον Άγιαξ στους 83 πόντους και την υπέρ του διαφορά τερμάτων στο +14!

inner

Ο λόγος που η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ πανηγυρίζει… πρόωρα την κατάκτηση του τίτλου, βέβαια, έχει να κάνει με την ήττα που γνώρισε την ίδια ώρα η δεύτερη Αϊντχόφεν από την αδιάφορη Αλκμάαρ, με 1-0...

Το γκολ του Τιλ στο 49ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους γηπεδούχους και παράλληλα την τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με το «εισιτήριο» για τα προκριματικά του επόμενου Europa League.

Αντιθέτως, η PSV… αυτοκτόνησε, καθώς πλέον όχι μόνο πρέπει να κερδίσει η ίδια την τελευταία αγωνιστική αλλά να το κάνει και με… 15 γκολ διαφορά, ενώ παράλληλα να ηττηθεί και ο Άγιαξ…