Ισπανία

«Μπάτσα» στην Μπάρτσα από Μπέτις

Για πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια, σε αγώνα πρωταθλήματος, η Μπαρτσελόνα δέχτηκε τέσσερα γκολ στο «Καμπ Νου» και ηττήθηκε με το χορταστικό 4-3 της Μπέτις.

Tην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα, γνώρισε η Μπαρτσελόνα με 4-3 από την Μπέτις στο "Καμπ Νου". Η ομάδα της Σεβίλλης είχε διαφορά δύο τερμάτων σε μεγάλη διάρκεια του ματς και κατόρθωσε να πάρει μια σπουδαία νίκη. H ομάδα του Κίκε Σετιέν πέτυχε μια σπουδαία νίκη που την έφερε στη 10η θέση με 16 πόντους. Μπορεί τα τέσσερα γκολ να φαντάζουν πολλά, αλλά η αλήθεια είναι πως η έκταση του σκορ θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Μπέτις, εδώ και 20 χρόνια, αφού το τελευταίο της διπλό το είχε πετύχει το 1998. Όλα αυτά στο παιχνίδι που επέστρεψε ο Λέο Μέσι στη δράση, γεγονός που προσδίδει ακόμα μεγαλύτερη αξία στη νίκη της αντιπάλου του Ολυμπιακού.

Ο Τζούνιορ Φίρπο στο 20ο λεπτό σημείωσε το 0-1, ενώ στο 34' ο Χοακίν διαμόρφωσε το 0-2 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μέσι με πέναλτι στο 68' έκανε το 1-2, αλλά ο Λο Σέλσο στο 71' αποκατέστησε πάλι την διαφορά των δύο τερμάτων για το 1-3. Ο Αρτούρο Βιδάλ μείωσε σε 2-3 στο 79ο λεπτό, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ήρθε η αποβολή του Ράκιτιτς. Ο Κανάλες στο 83' άδραξε την ευκαιρία και έγραψε το 2-4, για να μειώσει ο Μέσι στις καθυστερήσεις, σε ένα γκολ που μέτρησε με τη βοήθεια του VAR.