Ιταλία

Μπλόκαρε τη Νάπολι η Λέτσε!

Μεγάλη νίκη που την κρατάει εκτός της επικίνδυνης ζώνης πήρε η Λέτσε με σκορ 3-2, σε ένα αγωνιώδες ματς επί της Νάπολι. Έσωσε το βαθμό στο φινάλε η Ουντινέζε, πήρε ανάσα η Τζένοα.

Δεύτερη σερί νίκη πανηγύρισε η Λέτσε και διατηρήθηκε έξω από την επικίνδυνη ζώνη. Η ομάδα του Φάμπιο Λιβεράνι πέρασε με 3-2 από την έδρα της Νάολι και παρέμεινε δύο βαθμούς πάνω από την Τζένοα και τη διακεκαυμένη ζώνη.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, από την άλλη, δύο βδομάδες μετά την επικράτηση επί της Γιουβέντους, επέστρεψε σε… θολά νερά και διατηρήθηκε στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας και τέσσερις βαθμούς πίσω από την εξάδα.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Λαπαντούλα στο 29’, με τον Μιλίκ στο 48’ να ισοφαρίζει. Ο Λαπαντούλα επανέφερε το προβάδισμα στα χέρια της Λέτσε, με τον Μανκοσού να «κλειδώνει» το τρίποντο στο 82’ και τον Καγιεχόν να μειώνιει στο τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις.

Σημαντικό τρίποντο πήρε και η Τζένοα με 1-0 επί της Κάλιαρι, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Γκόρερ για τους Γενοβέζους ήταν ο Πάντεφ στο 43’.

Στο φινάλε έσωσε τον βαθμό η Ουντινέζε, που ισοφάρισε σε 1-1 την Μπρέσια στο «Μάριο Ριγαμόντι». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 81’ με τον Μπισόλι, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντε Πολ.