Γερμανία

Μπορεί και μακριά από το σπίτι της η Άιντραχτ! (video)

Την πρώτη της νίκη εκτός έδρας και τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, επικρατώντας με 2-1 της Ουνιόν στο Βερολίνο.

Χαμογέλασε και... μακριά από το σπίτι της η Άιντραχτ!

Η ομάδα από τη Φρανκφούρτη πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και τρίτη συνολικά στο φετινό πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Ουνιόν στο Βερολίνο!

Με φάση για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το ματς αλλά ο Τραπ σταμάτησε την κεφαλιά του Φρίντριχ στο 6’ αλλά ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και οι φάσεις ήταν λιγοστές, με τον Αντρέ Σίλβα να αγγίζει το γκολ στο φινάλε του δευτέρου μέρους αλλά να του το στερεί ο Γκίκιεβιτς με ωραία επέμβαση. Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πορτογάλος φορ, το έκανε ο έτερος επιθετικός της Άιντραχτ, ο Ντοστ ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά την ασταθή επέμβαση του Γκίκιεβιτς για το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλον... άερα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και βρήκαν για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα με κεφαλιά του Αντρέ Σίλβα στο 62ο λεπτό, με το 2-0 να είναι γεγονός.

Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι παρότι δεν είχαν κακή εικόνα, ήταν να μειώσουν στο φινάλε με τον Ούγια στο 86ο λεπτό αλλά δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάποια φάση στο φινάλε, ώστε να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.