Euro 2024

Από τότε έχει να δεχθεί τρία γκολ στο ημίχρονο η Εθνική!

Μια από χειρότερες επιδόσεις σε ημίχρονο της Εθνικής ομάδας η σημερινή στο παιχνίδι με την Κροατία.

Αρκετά χρόνια πίσω θα πρέπει να γυρίσουμε για να βρούμε επίσημο παιχνίδι στο οποίο η Εθνική μας δέχεται τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Συγκεκριμένα από τις 5 Σεπτεμβρίου 2001 και το παιχνίδι με τη Φινλανδία για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού. Εκεί η Εθνική είχε γνωρίσει την ήττα με 5-1 και είχε δεχθεί στα πρώτα 45 λεπτά τέσσερα γκολ. Στο 14ο λεπτό είχε σκοράρει ο Φορσελ, στο 21ο ο Ριχιλάχτι, στο 38ο ο Κολκα και στο 45ο ο Φόρσελ είχε κάνει το 4-1. Είχε μειώσει ο Καραγκούνης στο 30ο λεπτό σε 2-1.

Σε φιλικό παιχνίδι είχε συμβεί και νωρίτερα. Στις 16-08-2006 σε φιλικό με την Αγγλία στο οποίο είχαμε χάσει με 4-0. Τα γκολ των Άγγλων τα είχαν πετύχει οι Τέρι (14’), Λάμπαρντ (30’), Κράουτς (34’ 42’).