Ισπανία

Μυθική ανατροπή με απίθανο Ιμπάι Γκόμες για Αλαβές!

Θα ακούνε Ιμπάι Γκόμες και θα... τρέχουν στην Τζιρόνα! Ο Ισπανός στράικερ της Αλαβές σκόραρε τρεις φορές σε διάστημα 20 λεπτών και τούμπαρε τους Καταλανούς (2-3), που είχαν προηγηθεί με 2-0.

Από την κόλαση στον παράδεισο η Αλαβές!

Με τον απίθανο Ιμπάι Γκόμες να σκοράρει τρεις φορές στο τελευταίο εικοσάλεπτο, η Αλαβές έφερε… τούμπα την Τζιρόνα (που είχε προηγηθεί με 2-0) και πήρε σπουδαίο τρίποντο με 3-2.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, η Τζιρόνα μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη για να πάρει το τρίποντο που θα την ανέβαζε ακόμη περισσότερο στην βαθμολογία. Άνοιξε το σκορ με τον Στουάνι στο 59’ και τρία λεπτά μετά ο Χουάνπε έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Κάπου εκεί οι Καταλανοί φάνηκε να πίστεψαν πως το ματς τελείωσε αλλά ο Ιμπάι Γκόμες είχε άλλη άποψη.

Μείωσε στο 72’ σε 2-1 και στο 88ο λεπτό ισοφάρισε από την άσπρη βούλα. Ωστόσο, το καλύτερο κράταγε για το τέλος. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και σε μια ταχύτατη κόντρα-επίθεση εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ασίστ του Μουνίρ και με πλασέ… υπέγραψε την ανατροπή για την Αλαβές.