Γαλλία

Μυθικός Εμπαπέ σάρωσε τη Λιόν και πέτυχε τέσσερα γκολ σε 13'

Ο πιτσιρικάς είναι από άλλον πλανήτη! Ο μυθικός Εμπαπέ οδήγησε την Παρί Σεν Ζερμέν στην πανωλεθρία της Λιόν (5-0) σκοράροντας τέσσερα γκολ σε 13’, με τους πρωταθλητές να φτάνουν στο ιστορικό 9/9!

Μπορεί η Παρί Σεν Ζερμέν με τα λεφτά που έχει δαπανήσει να έχει γίνει μία από τις πιο... αντιπαθητικές ομάδες, αλλά οι «παραστάσεις» του Κίλιαν Εμπαπέ είναι πραγματικά το κάτι άλλο και ατραξιόν στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Στο... ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής, η Παρί δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να διασύρει τη Λιόν με 5-0, με τον νεαρό Γάλλο να πετυχαίνει 4 γκολ σε 13 λεπτά, οδηγώντας την ομάδα του στο 9/9, επίδοση που δεν έχει επαναληφθεί ποτέ στη Γαλλία.

Ο δρόμος της νίκης για τη Λιόν άνοιξε μόλις στο 9’ με τον Νεϊμάρ να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά τα δεδομένα προ στιγμή άλλαξαν στο 35’, όταν ο Κιμπεμπέ είδε την κόκκινη κάρτα. Όμως, είπαμε, προ στιγμή, καθώς λίγα λεπτά αργότερα ο Τουσάρ είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε το πάρτι!

Από το 61’ έως το 74’ ο 19χρονος πέτυχε τέσσερα γκολ, χαρίζοντας μια αξέχαστη βραδιά πρώτα από όλα στον ίδιο του τον εαυτό και φυσικά στο κοινό της Παρί, που απλά περιμένουν υπομονετικά για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Παράλληλα, αξίζει να σημειωθεί ότι η Παρί σε όλα της τα ματς μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχει πετύχει πάνω από τρία γκολ.