Γενικά

Νέο χαστούκι για Έστερσουντ πριν τον ΠΑΟΚ

Με την ψυχολογία στα… τάρταρα αναμένεται να υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ την ερχόμενη Πέμπτη η Έστερσουντ, η οποία γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την ΑΙΚ Στοκχόλμης με 0-3.

Σε κακό αγωνιστικό φεγγάρι εξακολουθεί να βρίσκεται το τελευταίο διάστημα η Έστερσουντ.

Η προσεχής αντίπαλος του ΠΑΟΚ γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την ΑΙΚ Στοκχόλμης με 0-3 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του σουηδικού πρωταθλήματος, τέσσερις μέρες πριν την ρεβάνς κόντρα στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Σάντγκρεν, ωστόσο τα πάντα κρίθηκαν επί της ουσίας στο 51ο λεπτό όποτε και η Έστερσουντ έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Έντουαρντς.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Στοκχόλμης πήρε τον έλεγχο του ματς και με δύο ακόμη τέρματα των Στεφανέλι 67΄και Άβντιτς στο 87΄ έδωσε στη νίκη της διαστάσεις θριάμβου.

Με την ήττα αυτή η αντίπαλος του ΠΑΟΚ έμεινε στην 7η θέση, έξι βαθμούς μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.