Europa League

Νίκη έστω και δύσκολα η Σέλτικ!

Θα μπορούσε να έχει ανοίξει νωρίτερα το σκορ αλλά ακόμη κι έτσι τα κατάφερε. Νίκη 1-0 για τη Σέλτικ επί της Ζενίτ με τέρμα το Μακ Γκρέγκορ στο 78ο λεπτό.

Έστω και στο 78ο λεπτό η Σέλτικ πήρε αυτό που άξιζε στο ματς κόντρα στη Ζενίτ. Τη νίκη... Το τέρμα του Μακ Γκρέγκορ ήταν αυτό που άνοιξε το σκορ για τους Σκοτσέζους που –τελικά- πανηγύρισαν στο τέλος του αγώνα και έκαναν ένα βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Η Σέλτικ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα στο αγώνα. Ειδικά στα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού πίεσε αρκετά και προσπάθησε να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε. Στο 8ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ντεμπελέ ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει από καλή θέση.

Η Ζενίτ ισορρόπησε τον αγώνα. Προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο δεν έφτασε στο σημείο να δημιουργήσει μεγάλες απειλές για την εστία των γηπεδούχων.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν... φλύαρες στο παιχνίδι μέχρι το 78ο λεπτό όταν ο Μακ Γκρέγκορ βρήκε την ψυχραιμία να σουτάρει όμορφα και να σκοράρει.