Γερμανία

Νίκη για Βόλφσμπουργκ, ασίστ ο Βιεϊρίνια (video)

Στην 3η θέση ανέβηκε η Βόλφσμπουργκ μετά τη νίκη της με 2-1 σε βάρος της Λεβερκούζεν. Βασικός για 76 λεπτά ο Κυριάκος Παπαδόπουλος, δοκάρι η φιλοξενούμενη στο 84’.

Οι «Λύκοι» με την 3η συνεχόμενη νίκη τους, ανέβηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, πέντε πόντους πίσω από την Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Ντίτερ Χέκινγκ, πιστοποίησε την ανοδική της πορεία των τελευταίων αγωνιστικών και πήρε το τρίποντο, σε ένα ματς που είχε πολλές τελικές προσπάθειες.

Το σκορ άνοιξε ο Νίκλας Μπέντνερ στο 34ο λεπτό μετά από ασίστ του Αντελίνο Βιεϊρίνια. Η απάντηση από την ομάδα της ασπιρίνης και ο Ερνάντεζ μετά από σέντρα του Κράμερ με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στο 76ο λεπτό ο Τοπράκ μπήκε στη θέση του Κυριάκου Παπαδόπουλου και ένα λεπτό αργότερα ο Τζούλιαν Ντράξλερ μετά από πάσα του Ντοστ διαμόρφωσε το 2-1. Στο 84’ ο Βέντελ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, αφού έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.