Ιταλία

Νίκη για Λάτσιο, τέλος τα όνειρα για 3η θέση η Ίντερ

H Λάτσιο επικράτησε 2-0 της Ίντερ στο "Ολίμπικο" και εξανέμισε και τις τελευταίες ελπίδες των "νερατζούρι" για να προλάβουν να πάρουν την 3η θέση.

Ένα γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε στο 8ο λεπτό και μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καντρέβα στο 84ο λεπτό αρκούσαν προκειμένου η Λάτσιο να πάρει το τρίποντο κόντρα στην Ίντερ με 2-0 και να δώσουν μια νίκη γοήτρου στην Λάτσιο. Από την άλλη μεριά η Ίντερ θ' αρκεστεί οριστικά στο Europa League, αφού με αυτή την ήττα εξανεμίστηκαν και οι τελευταίες ελπίδες να προλάβει την 3η θέση. Η Ρόμα βρίσκεται επτά πόντους μπροστά της και με ματς λιγότερο, οπότε τα πάντα τελείωσαν για την Ίντερ, ως προς τη διεκδίκηση μίας θέσης που θα οδηγούσε στα προκριματικά του Champions League.

Στο 8ο λεπτό ο Γερμανός φορ, έπαιξε το ένα-δύο με τον Λούλιτς και αφού έριξε κάτω τον Χαντάνοβιτς με προσποίηση, έσκαψε την μπάλα για να κάνει το 1-0. Στο 83ο λεπτό ο Κεϊτά ανατράπηκε από τον Μουρίγιο που τον έριξε κάτω, πήρε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε. Ο Καντρέβα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι ένα λεπτό αργότερα για να διαμορφώσει το 2-0.