Νίκη με ανατροπή ένα χρόνο μετά για τον ΠΑΣ

Μετά από 34 χρόνια κατάφερε ο ΠΑΣ Γιάννινα να πετύχει 3 γκολ στο πρώτο ημίχρονο αναμέτρησης για το πρωτάθλημα, ενώ οι Ηπειρώτες κατάφεραν να ανατρέψουν εις βάρος τους σκορ μετά από σχεδόν έναν χρόνο.

Ξεχωριστή ήταν η σαββατιάτικη επικράτηση του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Πλατανιά στους «Ζωσιμάδες» για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας.

Το σημαντικότερο επίτευγμα για την ομάδα του Γιάννη Πετράκη είναι πως οι Ηπειρώτες κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο αγώνα τους για το πρωτάθλημα μετά 34 χρόνια.

Συγκεκριμένα, η τελευταία φορά που ο «Άγιαξ της Ηπείρου» είχε πετύχει τέτοιο αριθμό τερμάτων στα πρώτα 45 λεπτά αγώνα του στην Α’ Εθνική ήταν στις 16 Οκτωβρίου 1983, στο 4-0 επί της Δόξας Δράμας.

Παράλληλα, ο ΠΑΣ κατάφερε να ανατρέψει παιχνίδι που ήταν πίσω στο σκορ μετά από ένα χρόνο, αφού η τελευταία φορά που είχε συμβεί κάτι ανάλογο ήταν στις 31 Οκτωβρίου 2016, στην εκτός έδρας νίκη (2-1) επί του Παναιτωλικού.