Βέλγιο

Νίκη σε ματς-θρίλερ η Γκενκ

Ισοφαρίστηκε με… αυτογκόλ στο 90’. Και όμως, η Γκενκ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, απάντησε στο 92’ και πάγωσε με 2-1 την Οστάνδη, στο εξ αναβολής «θρίλερ» της 21ης αγωνιστικής της Jupiler League.

Απίθανη νίκη επί της Οστάνδης με σκορ 2-1 πανηγύρισε η Γκενκ, στο εξ αναβολής ματς της 21ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος.

Στο ντεμπούτο του Φιλίπε Κλεμέντ στον πάγκο, οι «μπλε» πήραν σπουδαία νίκη, σε ένα ματς που έγινε θρίλερ στα τρία τελευταία λεπτά.

Ο Ίνγκβαρτσεν στο 32’ άνοιξε το σκορ με ατομική ενέργεια, όμως η εικόνα του ματς δεν προϊδέαζε για τον… χαμό που θα γινόταν λίγο πριν το τέλος.

Η Οστάνδη άγγιξε τον βαθμό της ισοπαλίας, ισοφαρίζοντας στο 90’ με αυτογκόλ του Μάλε, στην προσπάθειά του να διώξει.

Τη φωτιά που έβαλε, όμως, ο συμπαίκτης του έσβησε δύο λεπτά αργότερα ο Μπάφελ, με διπλή προσπάθεια μπροστά στον Ντουτουά.