Γερμανία

Νίκησε και «πέταξε» στη δεύτερη θέση η Φράιμπουργκ

Συνέχεια στην εκπληκτική της πορεία στη Μπουντεσλίγκα έδωσε η Φράιμπουργκ, που νίκησε 1-0 εντός έδρας την Άιντραχτ και επέστρεψε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Μία ακόμα μεγάλη νίκη στη φετινή της πορεία στη Μπουντεσλίγκα πέτυχε η Φράιμπουργκ, 1-0 εντός έδρας την ευρωπαία Άιντραχτ Φρανκφούρτης, παραμένοντας στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς, με συγκατοίκους τις Μπάγερν Μονάχου και Λειψία.

Αυτή, ήταν η δεύτερη νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια για τη Φράιμπουργκ, που επικράτησε χάρη σε γκολ του Πέτερσεν στο 77’ και ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από τις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από αποβολή του Φερνάντεζ.

Παρόλα αυτά, η Άιντραχτ είχε περισσότερες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει στο 1-0 ως το τέλος. Η ομάδα της Φρανκφούρτης, έμεινε μάλιστα με εννέα παίκτες στο 96’ λόγω αποβολής του Άμπραχαμ. Έτσι, έμεινε στην 9η θέση με 17 βαθμούς.

Συνοπτικά, η 11η αγωνιστική:

Παρασκευή 8/11

Κολωνία-Χόφενχαϊμ 1-2 (34’ Κόρντομπα - 48’ Ανταμιάν, 90’+8’ πεν. Λοκάντια)

Σάββατο 9/11

Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 2-4 (32’ Μίτελστεντ, 90’+2’ Ζέλκε - 38’ πεν. 90’+1’ Βέρνερ, 45’+1’ Ζάμπιτσερ, 86’ Καμπλ)
Μάιντς-Ουνιόν Βερολίνου 2-3 (81’ Ονισίβο, 90’+3’ Μπροζίνσκι - 30’ αυτ. Μπροζίνσκι, 45’+3’, 51’ Άντερσον)
Σάλκε-Φορτούνα Ντίσελντορφ 3-3 (33’ Καλιγκιούρι, 67’ Κάμπακ, 79’ Σερντάρ - 62’ πεν., 73’, 85’ Χένινγκς)
Πάντερμπορν-Άουγκσμπουργκ 0-1 (41’ Μαξ)
Μπάγερν Μονάχου-Μπορούσια Ντόρτμουντ 4-0 (27’, 76’ Λεβαντόφσκι, 49’ Γκνάμπρι, 80 αυτ. Χούμελς)

Κυριακή 10/11

Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης 3-1(20’ Μπενσεμπαϊνί, 22’, 59’ Χέρμαν - 90’+3’ Μπιτενκούρ)
Βόλφσμπουργκ-Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-2 (25’ Μπελαραμπί, 96’ Παουλίνιο)
Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (77’ Πέτερσεν)