Super League 2

Νίκησε και προσπέρασε η Κέρκυρα - Καινούργια… αρχή η Σπάρτη

Με το πέμπτο φετινό γκολ του Τουράμ, η Κέρκυρα κέρδισε 1-0 τον Πλατανιά και ανέβηκε στην τρίτη θέση. Πρώτη νίκη στο 2019, με 3-0 επί του Ηρόδοτου, χάρη σε δύο τέρματα του Καινούργιου για την Σπάρτη.

Μόνη τρίτη η Κέρκυρα
Η Κέρκυρα κέρδισε τον Πλατανιά, με 1-0, στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της κουτσουρεμένης Football League και πέρασε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής για τους Φαίακες ήταν σε ένα ακόμα ματς ο Τουράμ, με τον Βραζιλιάνο φορ να σκοράρει για πέμπτη φορά φέτος, με «καρφωτή» κεφαλιά μετά από σέντρα του Λινάρδου, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα!

Αξίζει να σημειωθεί πως, ο αγωνιστικός χώρος του δημοτικού σταδίου της Κέρκυρας ήταν επιεικώς… τραγικός, ενώ στον μέτριο ρυθμό της αναμέτρησης συνετέλεσαν και οι πολλοί τραυματισμοί ειδικότερα στην επανάληψη. Διάστημα που οι φιλοξενούμενοι έψαξαν την ισοφάριση αλλά… εις μάτην.

Έκανε «σεφτέ» η Σπάρτη
Την πρώτη της νίκη για το νέο έτος και μάλιστα με… χαρακτηριστική ευκολία όπως μαρτυράει και το τελικό 3-0, πέτυχε η Σπάρτη απέναντι τον Ηρόδοτο, με αποτέλεσμα να βγει από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού έστω και με ματς περισσότερο.

Η ομάδα της Λακωνίας είχε σημειώσει μόλις πέντε τέρματα μέχρι σήμερα στην δεύτερη τη τάξει κατηγορία. Όμως, χάρη σε δύο γκολ του Καινούργιου, με σουτ στο 38’ και στο 80’, αλλά και την κεφαλιά του Βλαχομήτρου στο 55ο λεπτό, έφτασε στην δεύτερη νίκη της, απέναντι στους Κρητικούς που προβλημάτισαν με την απόδοσή τους…