Γαλλία

Ντέρμπι με το… θηρίο για τον Μήτρογλου

Σπουδαία αναμέτρηση περιλαμβάνει η 10η αγωνιστική του Championnat, καθώς η ανταγωνιστική φέτος Μάρσειγ του Κώστα Μήτρογλου, υποδέχεται την υπερηχητική Παρί Σεν Ζερμέν.

Τα βάζει με το… θηρίο ο Κώστας Μήτρογλου.

Η αναμέτρηση που ξεχωρίζει -αναμφίβολα- στην 10η αγωνιστική της Ligue 1 είναι αυτή ανάμεσα στη Μαρσέιγ του Έλληνα επιθετικού, που την περασμένη εβδομάδα έκανε ντεμπούτο με γκολ στο πρωτάθλημα (είχε χάσει τα υπόλοιπα ματς λόγω τραυματισμού) απέναντι στο Στρασβούργο, κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι Μασσάλοι παρουσιάζουν καλό πρόσωπο τη φετινή (αν και στην προηγούμενη αγωνιστική δεν το απέδειξαν) σεζόν και έπειτα από εννέα αναμετρήσεις βρίσκονται στην τέταρτη θέση με πέντε νίκες από δύο ισοπαλίες και ήττες, ισοβαθμώντας με την Σεντ Ετιέν και είναι στο μείον δύο από τη δεύτερη Μονακό και στο μείον οκτώ από την προσεχή αντίπαλο της. Η ομάδα του Γκαρσιά προέρχεται από το 2-1 (με ανατροπή) στο εντός έδρας ματς με την Γκιμαράες (δεν αγωνίστηκε λεπτό ο Μήτρογλου) για το Europa League, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε αέρα με 4-0 από την έδρα της Άντερλεχτ για την τρίτη αγωνιστική του Champions League.

Την περασμένη εβδομάδα νίκησε πολύ δύσκολα την Ντιζόν με 2-1, σημειώνοντας το δεύτερο της τέρμα στις καθυστερήσεις με τον δεξιό της μπακ, Μενιέ, που σκόραρε δις στις καθυστερήσεις.

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζει ο εντός έδρας αγώνας της Μονακό με την Καέν, τα Σεντ Ετιέν-Μονπελιέ, Ναντ-Γκινγκάμπ και Τρουά-Λιόν.