Γερμανία

Επέστρεψε με μαγκιά και γλύτωσε το έμφραγμα η Ντόρτμουντ!

Το έσωσε στο τέλος η Ντόρτμουντ! Οι Βεστφαλοί ήταν με την πλάτη στον τοίχο στο ημίχρονο (0-3), αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και γκολ στο 92’ πήρε τον βαθμό (3-3) κόντρα στην Πάντερμπορν.

Από την κόλαση στον παράδεισο η Ντόρτμουντ, η οποία στο δεύτερο μέρος «ξύπνησε» και με το γκολ του Ρόις στο 92’, ήρθε ισόπαλη 3-3 κόντρα στην Πάντερμπορν, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ουραγό του γερμανικού πρωταθλήματος να προηγείται 3-0, έχοντας προκαλέσει σοκ στο «Signal Iduna Park».

Και ήταν απίστευτο, γιατί η Πάντερμπορν αποτελεί την 7η ομάδα στην ιστορία του Bundesliga, που μετράει εννιά ήττες ύστερα από τις πρώτες έντεκα αγωνιστικές.

Το ματς:

Μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης η Πάντερμπορν άνοιξε το σκορ, έπειτα από όμορφη ομαδική προσπάθεια με τον Μάμπα να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Πρέγκερ.

Η ομάδα του Στέφεν Μπάουμγκαρτ συνέχισε να παίζει δυνατά και να πιέζει την Ντόρτμουντ δημιουργώντας φάσεις, κάνοντας δύσκολη τη… ζωή της αντιπάλου της.

Στο 37ο λεπτό ο Μάμπα… ξαναχτύπησε με ένα φανταστικό γκολ, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Δεν μπορούσε να σταματήσει η Πάντερμπορν και στο 43’ ο Χόλτμαν ξεγέλασε τον Μπούρκι και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του, κάνοντας το 3-0, αποκτώντας ισχυρό προβάδισμα πριν την ανάπαυλα.

Ωστόσο η Ντόρτμουντ, γυρνώντας από τα αποδυτήρια έδειξε ότι δεν θα παρατήσει το παιχνίδι, και με τον Σάντσο στο 47’ μείωσε για την ομάδα του κάνοντας το 3-1.

Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και τελικά στο 84’ με όμορφη κεφαλιά ο Βίτσελ κράτησε ζωντανή την Ντόρτμουντ, μειώνοντας στο 3-2 και στο 90+2 ο Ρόις σκόραρε το γκολ ισοφάρισης και «έσωσε» την ομάδα του (3-3), «κόβοντας» τα φτερά της Πάντερμπορν.