Super League 2

Ο Άρης έριξε την Αναγέννηση στη Γ' Εθνική με γκολ στο 91’

«Έμφραγμα» για Αναγέννηση. Στο τελευταίο του παιχνίδι στη Football League, ο Άρης επικράτησε 1-0 στην Καρδίτσα με πέναλτι του Λώττα στις καθυστερήσεις και έσπρωξε τους γηπεδούχους στη Γ’ Εθνική.

Βίοι αντίθετοι στην Καρδίτσα.

Ο Άρης ολοκλήρωσε το… μαρτύριο της Football League επικρατώντας 1-0 της Αναγέννησης, που με αυτό το αποτέλεσμα υποβιβάστηκε στη Γ’ Εθνική, με τέρμα του Λώττα στο 91’ από τα έντεκα βήματα. Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Νέστορας Γκέκας, ανέτρεψε τον Πασά και ο συμπαίκτης του λίγο μετά ευστόχησε στο πέναλτι στο 91ο λεπτό. Σε περίπτωση που έμενε το 0-0, οι γηπεδούχοι θα έμεναν στη Football League.

Έτσι, οι «κίτρινοι» ολοκλήρωσαν με νίκη την περιπλάνησή τους στις χαμηλότερες κατηγορίες, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση, έναν βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο, ΟΦΗ, που την ίδια ώρα «γάζωνε» τη Σπάρτη, που, παρά το 5-0 παρέμεινε στη δεύτερη κατηγορία.

Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού ήταν ανώτερη στην αναμέτρηση και μέχρι τα… χασομέρια δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις (λίγες) ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Μάλιστα, θα μπορούσε να προηγηθεί στο 79’, όταν ο Τσουμάνης -μετά από μπαλιά του Λώττα- έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Γκέκα.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Γιώργος Βαζάκας): Γκέκας, Καραγιάννης, Κωνσταντινόπουλος, Τζέκος, Βατουσιάδης, Μπιτέλης, Πλαβούκος(88’ Μπούσδρας), Σταματάκης, Πλούμης(58’ Ντάγκρας), Σουντουρά, Χαντζάρας.

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Νίκιτς, Μπούρμπος (46’ Κλιγγόπουλος), Μαραγκός, Τσουμάνης, Μουμίν, Παυλίδης(83’ Χαντί), Μπαργκάν(64’ Λώττας), Πασάς, Κανακούδης, Μπαστακός.