Super League 2

Ο Βόλος «επέστρεψε», χαμός στην… ουρά του

Ο ΝΠΣ Βόλος επικράτησε 3-0 της Σπάρτης, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα. Ηρακλής από… ημίχρονο. Γκέλα για Παναχαϊκή και ήττα-σοκ για τον Απ. Λάρισας.

Βρήκε τον δρόμο του ο ΝΠΣ Βόλος.

Ο πρωτοπόρος της Football League επικράτησε 3-0 της Σπάρτης και επέστρεψε στις νίκες έπειτα μετά από έναν μήνα ακριβώς, έχοντας τρεις σερί ήττες και μια ισοπαλία σε αυτό το διάστημα με αποτέλεσμα να μειώσουν την απόστασή τους από την κορυφή οι διώκτες του.

Ο Πίτου Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 8’ με εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Καρίκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 41’ για να κλειδώσει τη νίκη των γηπεδούχων στο 83’ ο Φράγκος με πέναλτι. Με αυτόν τον τρόπο αύξησε τη διαφορά τους στους επτά (από τους πέντε) από τη δεύτερη θέση.

Όπου βρίσκεται ο Απόλλων Πόντου πλέον, ο οποίος επικράτησε 1-0 του Αιγινιακού και προσπέρασε τον Απόλλωνα Λάρισας που ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕ Καραϊσκάκης εντός έδρας. Το ματς έγειρε υπέρ της ομάδας της Καλαμαρίας με το σουτ του Κυβελίδη στο 44ο λεπτό και μέχρι τέλους δεν άλλαξε κάτι δραματικά, ενώ περίπου την ίδια ώρα ο Τζιώρας σημείωνε το τέρμα στη Λάρισα, που αποδείχθηκε καθοριστικό επίσης. Με αποτέλεσμα η ομάδα του Πόντου να βγει η κερδισμένη της 22ης αγωνιστικής.

Αντιθέτως, η Παναχαϊκή δεν εκμεταλλεύτηκε τα ανεπιτυχή αποτελέσματα των ομάδων της κορυφής, αφού κι η ίδια είχε βαθμολογική απώλεια στο εντός έδρας ματς με τη Δόξα, καταφέρνοντας να… τσιμπήσει έναν βαθμό (2-2)στο φινάλε. Η ομάδα της Δράμας, η οποία είναι στη μέση της βαθμολογίας, αποδείχθηκε πολύ σκληρό… καρύδι και έφτασε μια ανάσα από μεγάλο «διπλό», αν και έπαιξε με 10 από το 15ο λεπτό. Ο Δούμτσιος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 9’ με σουτ και έξι λεπτά μετά αποβλήθηκε. Ο Ελευθεριάδης ισοφάρισε στο 38’ με πέναλτι και έπειτα από κόντρα ο Λεμονής έδωσε προβάδισμα στη Δόξα στο 61’. Ο Ελευθεριάδης χάρισε με δεύτερο προσωπικό γκολ, το οποίο προήλθε από πλασέ, τον βαθμό στην ομάδα της Αχαΐας.

Δεύτερη κολλητή νίκη για τον Ηρακλή, ο οποίος μετά το 1-0 στη Σπάρτη την περασμένη Κυριακή, νίκησε 2-1 τον Αήττητο Σπάτων στη Θεσσαλονίκη. Ο Γκναμπούγιου άνοιξε το σκορ στο 13’ με κεφαλιά και ο Μπορίκο εκτέλεσε για το 2-0 στο 26ο λεπτό, ενώ ο Ρούνεϊ μείωσε στο 42’ για τους φιλοξενούμενους.