Γερμανία

Ο Γκόμες «το βιολί του», αλλά…

Ο Μάριο Γκόμες σκόραρε δύο φορές απέναντι στην… πελάτισσα του, Φράιμπουργκ, αλλά η Στουτγκάρδη δεν κατάφερε να κερδίσει (3-3) και παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας.

Φράιμπουργκ και Στουτγκάρδη προσέφεραν πλούσιο θέαμα στο μεταξύ τους 3-3, αλλά παρέμειναν χωρίς νίκη, μετά από τρεις αγωνιστικές στη Bundesliga. Αυτός ήταν ο πρώτος τους βαθμός στο πρωτάθλημα και σίγουρα δεν άφησε καμία ομάδα ικανοποιημένη, αφού παρέμειναν στα χαμηλά στρώματα. Ο Μάριο Γκόμες συνέχισε την παράδοση που έχει απέναντι στη συγκεκριμένη αντίπαλο, πετυχαίνοντας δύο γκολ (συνολικά 12 σε 12 ματς), αλλά δεν έφταναν για τους φιλοξενούμενους. Ο Τάσος Δώνης πέρασε ως αλλαγή στο 87’ της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Φράιμπουργκ, η οποία με τη συμπλήρωση ενός λεπτού, άνοιξε το σκορ με κεφαλιά-ψαράκι του Γκόντορφ. Το πρώτο ημίχρονο ήταν σχετικά κλειστό, με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στο πως δεν θα απειληθούν, παρά στο πως θα γίνουν οι ίδιες επικίνδυνες. Πάντως, «έκλεισε», όπως ακριβώς άρχισε, δηλαδή με γκολ. Στο 44’, η Στουτγκάρδη με ασύλληπτο διαγώνιο σουτ του Ινσούα σχεδόν από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ισοφάρισε σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια… τρέλα. Στο 48’ οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» το ματς με τον Γκόμες, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2, με σκόρερ και πάλι τον Γκόντορφ. Όμως, στο 56’ και πάλι ο Γκόμες, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Στουγκάρδη με 3-2. Στο 62’, ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ, Σβόλοβ είπε «όχι» στον Ασκαρσίμπαρ, ενώ στο 71’ ο Βάλντσμιντ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους. Όμως, στο 81’ με προσωπική ενέργεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και ισοφάρισε σε 3-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Φράιμπουργκ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στέντσελ στο 83’.