Γερμανία

Ο Μίλερ… θυμήθηκε να σκοράρει, η Μπάγερν «κλείδωσε» τον τίτλο

Είχε… ξεχάσει πώς είναι να σκοράρεις στο πρωτάθλημα. Ο Τόμας Μίλερ το ξαναθυμήθηκε και με δικό του γκολ έδωσε στη Μπάγερν τη νίκη 1-0 επί της Γκλάντμπαχ, που την φέρνει ακόμη πιο κοντά στον τίτλο.

Είχε να σκοράρει από τις 12 Δεκεμβρίου 2016 στο ευρύ 5-0 επί της Βόλφσμπουργκ. Αυτό ήταν και το μοναδικό τέρμα του στη φετινή Bundesliga. Ο Τόμας Μίλερ… θυμήθηκε πως είναι να σκοράρεις στο πρωτάθλημα και με ένα δικό του γκολ στο 50’, η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από το «Μπορούσια Παρκ» επικρατώντας 1-0 της Γκλάντμπαχ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής.

Η Μπάγερν έχασε ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με μεγαλύτερη το δοκάρι του Άριεν Ρόμπεν στο 43’ λεπτό, ενώ στην επαναφορά ο Λεβαντόφσκι «νικήθηκε» από τον τερματοφύλακα της Μπορούσια. Ο Πολωνός είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 25’, ενώ στο 39’ αυτός που δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ήταν ο Μίλερ. Οι γηπεδούχοι ήταν κλεισμένοι στο μισό γήπεδο και περίμεναν την αντίπαλό τους, έχοντας ως ξεκάθαρο στόχο να εκμεταλλευτούν κάποια αντεπίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Στο 63’ ο Τόμας Μίλερ με κοντινό πλασέ, μετά από υπέροχη ψηλοκρεμαστή πάσα του Τιάγκο Αλκάνταρα, έκανε το 0-1, το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι, οι Βαυαροί έφτασαν τις 19 νίκες και τους 62 βαθμούς και αποσπάστηκαν 13 βαθμούς από την δεύτερη του βαθμολογικού πίνακα, Λειψία, κάνοντας άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση ενός ακόμη τίτλου. Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ έμεινε στους 32 και στο -5 από την έκτη προνομιούχο θέση, η οποία δίνει το τελευταίο ευρωπαϊκό εισιτήριο.