Ισπανία

Ο… Μπενζεμά νίκησε την Έιμπαρ (video)

Επιστροφή στις νίκες στην Λα Λίγκα για την Ρεάλ, 2-1 την Έιμπαρ στην Μαδρίτη με ανατροπή του σκορ στο δεύτερο ημίχρονο και έναν Μπενζεμά να τον… πιείς στο ποτήρι. Αποδοκιμάστηκε ο Μπέιλ.

Η ήττα της προηγούμενης εβδομάδας από την Βαλένθια ταρακούνησε ακόμα περισσότερο την Ρεάλ Μαδρίτης, που χωρίς να ικανοποιήσει ιδιαίτερα με την απόδοσή της, επέστρεψε στις νίκες με σκορ 2-1 απέναντι στην Έιμπαρ για την 31η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

Στο μισοάδειο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου», που αποδοκίμασε έντονα τον Γκάρεθ Μπέιλ ο οποίος αποτελεί «μαύρο πρόβατο» για την εξέδρα, η «βασίλισσα» που έφτασε πλέον στους 60 βαθμούς και απέχει δύο από την τρίτη Ατλέτικο που έχει ματς λιγότερο, έμεινε πίσω στο σκορ στο 39ο λεπτό με γκολ του Καρντόνα, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο είχε μία φλύαρη υπεροχή που δε μπορούσε να μετουσιωθεί σε κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν πίεσαν περισσότερο και πιο αποτελεσματικά και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 59’ με τον Μπενζεμά. Ο Γάλλος, ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και είχε και δοκάρι για να κάνει χατ τρικ, λίγο μετά το νικητήριο όπως αποδείχθηκε τέρμα του στο 81ο λεπτό.

Η Έιμπαρ δε μπόρεσε να αντιδράσει καθώς δεν έβρισκε χώρους για να δημιουργήσει ευκαιρίες και παρέμεινε στους 39 βαθμούς και στην 11η θέση.