Αγγλία

Ο Μπερνάρντο Σίλβα ξεκλείδωσε το… πούλμαν της Τσέλσι!

Μονότερμα και έτοιμη για στέψη η Σίτι! Η ομάδα του Γκουαρντιόλα δεν άφησε την Τσέλσι του Κόντε να πάρει ανάσα, πέτυχε μόνο ένα γκολ (1-0, Μπερνάρντο Σίλβα) και περιμένει και μαθηματικά τον τίτλο.

Η φετινή Σίτι δεν πιάνεται και αυτό το αντιλήφθηκε και η πρωταθλήτρια Τσέλσι!

Σε μια αναμέτρηση που μπορούσε να έχει χαρακτήρα παράδοσης στέμματος, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα έπαιξε ένα ανεπανάληπτο μονότερμα την Τσέλσι του Αντόνιο Κόντε και τελικά οι «σίτιζενς» επικράτησαν μόλις 1-0.

Αυτός που είχε τη λύση απέναντι στο… πούλμαν των «μπλε» ήταν ο Μπερνάρντο Σίλβα, που στα πρώτα δευτερόλεπτα του β’ ημιχρόνου έπιασε στον ύπνο τους φιλοξενούμενους και εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ, που όπως αποδείχθηκε ήταν και το τελικό σκορ.

Χαρακτηριστικό της κυριαρχίας της Σίτι αποτελεί το γεγονός ότι η Τσέλσι στο α’ ημίχρονο δεν είχε ούτε μία τελική προς την εστία του Έντερσον, ενώ ολοκλήρωσε το παιχνίδι με μόλις τρεις τελικές (όλες εκτός εστίας) και με κατοχή στο 31% από το 23% που είχε στο πρώτο 45λεπτο.

Τη μεγαλύτερη ευκαιρία της η Σίτι πριν από το τέρμα του Μπερνάρντο Σίλβα, τη δημιούργησε στο 27’, όταν έπειτα από σύγχυση στα καρέ της Τσέλσι, ο Σανέ έκανε το σουτ, αλλά ο Αθπιλικουέτα έδωσε την μπάλα πάνω στη γραμμή.

Το γκολ της νίκης για τους «σίτιζενς» πέτυχε ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός, έπειτα από πάσα «πάρε-βάλε» του Ισπανού, με τη συνέχεια του ματς να αποτελεί μια απλή διαχείριση μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.