Τα έκανε όλα ο Κουαλιαρέλα αλλά δεν... έφτανε για την Σαμπντόρια!

Ο... αγέραστος (οδεύει προς τα 35 του χρόνια τη φετινή σεζόν) Φάμπιο Κουαλιαρέλα σκόραρε δις και για δέκατο διαδοχικό παιχνίδι στην Serie A και έδειχνε να οδηγεί την ομάδα του σε μια απίθανη νίκη με ανατροπή μέσα στο «Αρτέμιο Φράνκι».

Ωστόσο, η Φιορεντίνα αποδείχτηκε εφτάψυχη και παρότι έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές από το 39’, κατάφερε να σώσει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με γκολ του Πετσέγια (3-3)!

Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό σε όλη τη διάρκειά του, προσφέροντας... μπόλικες συγκινήσεις σε όσους το παρακολούθησαν. Φοβερός ρυθμός, έξι γκολ, ανατροπές και κόκκινη κάρτα συνέθεσαν το «σκηνικό» στην Φλωρεντία! Στο ντεμπούτο του με την φανέλα της Φιορεντίνα ο Μουριέλ άνοιξε το παιχνίδι στο σκορ (34’), ωστόσο τα πράγματα έγιναν... δύσκολα πέντε λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους με τον Μιλένκοβιτς να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτό ακριβώς εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Γκαστόν Ραμίρες λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά ο Μουριέλ σκόραρε ξανά και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Φιορεντίνα αλλά ο Κουαλιαρέλα ανέλαβε δράση. Σε διάστημα πέντε λεπτών σκόραρε δις (81’, 84’) και έγιρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Σαμπντόρια, η οποία ήταν αγκαλιά με ένα τεράστιο διπλό μέχρι το 93ο λεπτό όταν ο προωθημένος Πετσέγια νίκησε τον Αουντέρο για το τελικό 3-3.