Γαλλία

Ο Νεϊμάρ λύτρωσε την Παρί – Στα πάνω της η Μπορντό

Με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι του Νεϊμάρ, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 του Στρασβούργου και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Νίκη 2-0 της ανεβασμένης Μπορντό απέναντι στην Μετς.

Με ένα ανάποδο ψαλίδι του Νεϊμάρ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 1-0 του Στρασβούργου και πέτυχε την 3η συνεχόμενη νίκη της μετά την ήττα από τη Ρεν την 2η αγωνιστική. Ο Βραζιλιάνος άσος πανηγύρισε έξαλλα το γκολ που ήταν εξαιρετικό, ενώ λίγο μετά σημείωσε ένα ακόμα που δεν μέτρησε. Έτσι οι Παριζιάνοι αξιοποίησαν την γκέλα της Ρεν που έμεινε στο 0-0 με την Μπρεστ και βρίσκεται δύο πόντους πίσω.

H Mπορντό καθάρισε νωρίς-νωρίς το ματς με την Μετς, αφού μόλις στο 9ο λεπτό, με τα τέρματα των Μπριάν και Ντε Πρεβίλ στο 7’ και στο 9’ έκανε το 2-0 και πλέον βρίσκεται αήττητη από την πρεμιέρα με οκτώ πόντους. Η Μονπελιέ βρέθηκε στο 34’ πίσω στο σκορ από το γκολ του Ταμεζέ, όμως η Ντελόρ στο 37’ και Μολέ στο 56’ γύρισαν το ματς για τους γηπεδούχους. Στο 0-0 έμειναν η Ντιζόν με τη Νιμ.