Γαλλία

Ο Ντεπάι ξέρανε την Παρί στο φινάλε

Με ένα απίστευτο γκολ του Μέμφις Ντεπάι, η Λιόν επικράτησε 2-1 της Παρί Σεν Ζερμέν και πέρασε στην 2η θέση με 48 βαθμούς. Προηγήθηκε με Φεκίρ στην αρχή η Λιόν, γκολάρα ο Κουρζάβα στο 1-1.

Σπουδαία νίκη της Λιόν που την φέρνει στη 2η θέση μετά την επικράτηση της με 2-1 κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν με τον Μέμφις Ντεπάι να γράφει την ιστορία του αγώνα στο φινάλε με ένα απίστευτο γκολ. Αυτή ήταν η 2η ήττα της Παρί στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Λιόν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με ένα φανταστικό γκολ του Ναμπίλ Φεκίρ. Από μια θέση που ο Αρεολά δεν περίμενε απευθείας εκτέλεση, αφού η θέση του στημένου ήταν μεταξύ σέντρας και περιοχής, ο άσος της Λιόν έστειλε την μπάλα πρώτα στο αριστερό δοκάρι του πορτιέρε της Παρί και μετά στα δίχτυα για το 1-0. Η ισοφάριση της Παρί ήταν όμως ακόμα πιο απολαυστική. Ο Νταρμιάν πήρε την μπάλα από τον Καβάνι, έβγαλε τη σέντρα και ο Κουρζαβά με μια μονοκόμματη βολίδα από το σημείο του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1.

Στην επανάληψη η Λιόν ήταν ανώτερη από την αντίπαλό της και μάλιστα έμεινε και με παίκτη παραπάνω λόγω της αποβολή του Ντάνι Άλβες που διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή και δεν μπόρεσε να κρατηθεί ούτε όταν είδε την πρώτη κάρτα κι αφού συνέχισε πήρε και την 2η για να φύγει νωρίς από το ματς. Ο Μαριάνο Ντίας είχε μεγάλη ευκαιρία στο 63’, αλλά δεν τα κατάφερε, αλλά στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μέμφις Ντεπάι με ένα εκπληκτικό γκολ ξέρανε την Παρί και την υποχρέωσε στην 2η ήττα της στο πρωτάθλημα.