Champions League

Ο Πέτσος και η παρέα του «τέζαραν» τον Άγιαξ

Θρίαμβος της Ραπίντ Βιέννης μέσα στην «Amsterdam Arena». Με τον Θανάση Πέτσο να αγωνίζεται σε όλο το ματς, οι Αυστριακοί κέρασαν τρία γκολ τoν Άγιαξ (3-2) και τον έστειλαν άδοξα στο Europa.

Τα δύσκολα… εύκολα έκανε η Ραπίντ Βιέννης στην Ολλανδία.

Εκμεταλλευόμενοι τα πολλά κενά στην άμυνα του Άγιαξ, ο Θανάσης Πέτσος και οι συμπαίκτες του ρέφαραν και με το παραπάνω το μειονέκτημα του εκτός έδρας γκολ (2-2 στην έδρα τους) και πήραν με σκορ 3-2 πανηγυρικά την πρόκριση στα play-offs του Champions League.

Οι Αυστριακοί κατάφεραν να πετύχουν τον απόλυτο αιφνιδιασμό ανοίγοντας το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Μπέριτς. Η «Amsterdam Arena» πάγωσε για τα καλά πριν το φινάλε του ημιχρόνου (39’) όταν ο Σαμπ έγραψε το 2-0. Ο Άγιαξ μπήκε για δυναμική επιστροφή στο δεύτερο 45λεπτο και την… άγγιξε. Πρώτα ο Μίλικ (52’) κι εν συνεχεία ο Γκουντέλι (75’) απάντησαν και το ματς όδευε για παράταση. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των Ολλανδών η ζωή τους έγινε και πάλι… κόλαση. Ο Σαμπ στο 77’ έβαλε και πάλι την Ραπίντ μπροστά και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.