Γερμανία

Ο… ρέκορντμαν Χάαλαντ «καθάρισε» για τη Ντόρτμουντ!

Η Χέρτα έκανε το… λάθος να προηγηθεί, με τον Χάαλαντ να κάνει «καρέ» και να «σπάει» το ρεκόρ του Ζέελερ, για το τελικό 5-2 υπέρ της Μπορούσια!

Σε… παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε με το χατ-τρικ που ο Χάαλαντ το παιχνίδι της Μπορούσια Ντόρτμουντ με την Χέρτα στο Βερολίνο, που έληξε με 5-2 στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι «πρωτευουσιάνοι» έκαναν το… λάθος να προηγηθούν με την «βολίδα» του Ματέους Κούνια, ο οποίος σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική, λίγο μετά το ημίωρο και στη συνέχεια… απόλαυσαν τα «κατορθώματα» του Χάαλαντ.

Ο Νορβηγός επιθετικός των Βεστφαλών σκόραρε δις, μέσα σε δύο λεπτά, νωρίς-νωρίς στην επανάληψη για την ανατροπή και παράλληλα «έσπασε» το ρεκόρ του Ούβε Ζέλερ με 20 γκολ στις πρώτες 22 εμφανίσεις του στο γερμανικό πρωτάθλημα, με τον Χάαλαντ να φτάνει τα 21!

Ο Πέκαρικ έχασε με κεφαλιά την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει για την Χέρτα σε 2-2 στο 52’ ενώ, σαν να μην έφτανε αυτό, ο 20χρονος επιθετικός πέτυχε και το 1-3 της Ντόρτμουντ δέκα λεπτά μετά, κάνοντας χατ-τρικ μέσα σε 15 λεπτά…

Η… κατηφόρα για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, με τον Γκερέιρο να «γράφει» με περιπετειώδη τρόπο το 1-4 στο 70ο λεπτό, ενώ η προσωρινή μείωση του σκορ χάρη στο πέναλτι που κέρδισε ο Γκεντουζί από τον Ακάντζι και μετέτρεψε σε γκολ ο Ματέους Κούνια, στο 79’ δεν… βγήκε σε καλό στην Χέρτα.

Καθώς -ποιος άλλος;- ο Χάαλαντ φρόντισε να αποκαταστήσει την τάξη, σημειώνοντας και τέταρτο τέρμα για λογαριασμό των «κιτρινόμαυρων», στο… καπάκι!

Ενώ ιστορία γράφτηκε και πέντε λεπτά μετά, με τον Χάαλαντ να δίνει τη θέση του στον Μουκοκό, που έκανε ντεμπούτο σε ηλικία 16 χρονών και μιας ημέρας κι έσπασε το ρεκόρ του νεότερου ποδοσφαιριστή το οποίο κατείχε ένας πρώην παίκτης της Μπορούσια ο Νούρι Σαχίν, από τον Αύγουστο του 2005, όντας 16 ετών και 335 ημερών…