Ισπανία

Ο Ρομπέρτο κράτησε όρθια τη Μάλαγα

Με τον πρώην άσο του Ολυμπιακού να κάνει θαυμάσια εμφάνιση η Μάλαγα ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με τη Μπέτις στο παιχνίδι που έριξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβισιόν.

Με έναν βαθμό έφυγε από το Ιπουρούα η Μάλαγα παίρνοντας ισοπαλία 1-1 με την Μπέτις. Έναν βαθμό που τον οφείλει στον Ρομπέρτο, ο οποίος με τις μεγάλες επεμβάσεις του κράτησε την ομάδα του «όρθια», παρά τη μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν οι γηπεδούχοι να κάνουν την ανατροπή και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Η Μάλαγα προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με τον Εν-Νεσιρί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ένα μεγάλο λάθος της άμυνας της Μπέτις.

Η πίεση που άσκησε στη συνέχεια του αγώνα η Μπέτις ήταν μεγάλη. Ωστόσο η παρουσία του Ρομπέρτο κάτω από τα δοκάρια της εστίας της Μάλαγα ήταν καθοριστική. Μόνο στη φάση του 77ου λεπτού με το τέρμα του Κίκε ο πρώην άσος του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να αντιδράσει σωστά. Έτσι το τελικό σκορ έμεινε το 1-1 με την Μάλαγα να φεύγει με έναν σημαντικό βαθμό.