Ιταλία

Ο Σορεντίνο σταμάτησε τη Νάπολι - Στον έναν μείωσε η Γιουβέντους!

Δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Κιέβο η Νάπολι με τον εξαιρετικό Σορεντίνο να κρατά ανέπαφη την εστία του. Στον βαθμό η «Γιούβε» που δύσκολα επικράτησε 2-1 της Μπενεβέντο.

Περισσότερο από ποτέ άλλοτε στο εφετινό πρωτάθλημα της Serie A η Νάπολι αισθάνεται την παρουσία της Γιουβέντους κοντά της. Ας είναι καλά σε αυτό η Κιέβο και ο Στέφανο Σορεντίνο ο οποίος με εξαιρετική εμφάνιση είπε «όχι» σε κάθε προσπάθεια των παικτών της Νάπολι να σκοράρουν.

Έτσι παρά την ασφυκτική πίεση των παρτενοπέι, η νίκη δεν ήρθε στο Μπεντεγκόντι και η Γιουβέντους το εκμεταλλεύτηκε για να μειώσει στον έναν βαθμό.

Βέβαια για να συμβεί αυτό, η «Γιούβε» μάτωσε απέναντι στην Μπενεβέντο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19ο λεπτό με τον Τσιτσιρέτι και έβαλε πολύ δύσκολα στους παίκτες του Αλέγκρι. Ο Ιγκουαϊν στο 57ο λεπτό ισοφάρισε και ο Κουαδράδο στο 65ο έφεραν τα πάνω-κάτω και έδωσαν τη νίκη στη Γιουβέντους.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη 4-2 πήρε η Ρόμα στη Φλωρεντία απέναντι στην Φιορεντίνα. Καθοριστικός ο ρόλος του Κώστα Μανωλά ο οποίος μετά από κόρνερ έδωσε το προβάδισμα τους Ρωμαίους (3-2) στο 50ο λεπτό και ο Περότι στο 87ο λεπτό έκανε το τελικό 4-2.

Τη νίκη 2-1 πήρε και η Κάλιαρι απέναντι στην Βερόνα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 6ο λεπτό και λίγο αργότερα είχε και χαμένο πέναλτι. Τελικά πανηγύρισε με τον Φαράγκο να σκοράρει από μακριά στο 84ο λεπτό.