Οι αριθμοί του Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα

Ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για το παιχνίδι Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα παρουσιάζει η Σούπερ Λίγκα στην επίσημη ιστοσελίδα της.

Χρήσιμες πληροφορίες ενόψει του αγώνα Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα της Super League.

Αναλυτικά το κείμενο από το επίσημο σάιτ της διοργανώτριας αρχής

Ο Παναθηναϊκός θέλει να «επενδύσει» βαθμολογικά με τη νίκη του επί της ΑΕΚ, αλλά για να πλησιάσει περισσότερο την τετράδα, θέλει νίκες στην έδρα του. Με αυτό το στόχο υποδέχεται τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα, που ανάσανε με τη νίκη επί της Λαμίας. Οι «πράσινοι» επιστρέφουν στην Λεωφόρο μετά από δυόμισι χρόνια.

Ο Παναθηναϊκός
Μετά από δυόμισι χρόνια ο Παναθηναϊκός επιστρέφει στο «Απόστολος Νικολαίδης» για το παιχνίδι με τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα. Έχει να παίξει εκεί από τις 7 Μαϊου 2018, όταν έχασε 2-1 από την Ξάνθη στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε σημαντική νίκη στο αθηναϊκό ντέρμπι με την ΑΕΚ, που τον κρατά κοντά στην τετράδα της βαθμολογίας.

Έφτασε τις τέσσερις νίκες στα έξι τελευταία, αφού δεν είχε καμία στα πέντε πρώτα. Επίσης δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, ενώ είχε τρεις στα πέντε πρώτα.

Πέτυχε τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο στα δύο τελευταία παιχνίδια, ενώ στα εννέα πρώτα είχε μόλις τρία γκολ στο ίδιο διάστημα.

Και στις τέσσερις νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει χάσει κανένα από τα πέντε παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Στην έδρα του έκανε δύο νίκες στα τρία τελευταία, με Απόλλωνα και Παναιτωλικό, χάνοντας ενδιάμεσα από τον Ατρόμητο.

Έχει δεχτεί γκολ στα τέσσερα από τα πέντε της έδρας του, κρατώντας το «μηδέν» μόνο με τον Απόλλωνα.

03.01.2021: Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης
Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Καρλίτος και Μακέντα από 4.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα
Η ομάδα της Ηπείρου επέστρεψε στις νίκες με το 2-0 επί της Λαμίας, που ήταν μάλιστα και η πρώτη στην έδρα της. Είχε μόλις ένα βαθμό στα τέσσερα προηγούμενα.

Ο ΠΑΣ έχει προηγηθεί σε οκτώ παιχνίδια του, αλλά δεν νίκησε τα πέντε από αυτά.Έχει χάσει 13 βαθμούς ως τώρα σε αγώνες που έχει προηγηθεί, περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα. Στις τέσσερις από τις πέντε ήττες του έχει προηγηθεί στο σκορ.

Έχει μια ισοπαλία στα εννέα τελευταία παιχνίδια του, αυτή με τον Παναιτωλικό.

Έχει πετύχει 10 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και μόλις τρία στο δεύτερο. Έχει δεχτεί μόλις δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά 11 στο δεύτερο.

Αν οι αγώνες έληγαν στα πρώτα 45 λεπτά θα ήταν πρώτος στη βαθμολογία με 24 βαθμούς έναντι 19 του Αστέρα Τρίπολης.

Εκτός έδρας ο ΠΑΣ έχει πάρει τους επτά από τους 12 βαθμούς του.
Έχει προηγηθεί σε πέντε από τα έξι ημίχρονα, ενώ ήταν ισόπαλος στο Ηράκλειο.Μόνο στη Ριζούπολη και το Περιστέρι κράτησε τη νίκη.

Έχει σκοράρει και στα έξι εκτός έδρας παιχνίδια του.

Έφερε ισοπαλία στην πρεμιέρα με τον Άρη και από τότε έχει εκτός έδρας δύο νίκες και τρεις ήττες.

22.11.2020: ΠΑΟΚ – car.gr ΠΑΣ Γιάννινα 2-1
29.11.2020: ΟΦΗ – car.gr ΠΑΣ Γιάννινα 2-1
06.12.2020: car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 2-0
12.12.2020: Παναθηναϊκός - car.gr ΠΑΣ Γιάννινα
21.12.2020: car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης
03.01.2021: car.gr ΠΑΣ Γιάννινα – Απόλλων Σμύρνης
Οι πρώτοι σκόρερ στη σεζόν: Ελευθεριάδης και Παμλίδης από 4.

Μεταξύ τους
Υπολογίζοντας και τους τελευταίους αγώνες Κυπέλλου (αναλυτικά παρακάτω), και τα έξι τελευταία παιχνίδια μεταξύ τους τα κερδίζει ο εκάστοτε γηπεδούχος.
Για το πρωτάθλημα έχουν μια ισοπαλία στα εννέα τελευταία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει κερδίσει δύο από τα τρία τελευταία για το πρωτάθλημα, αλλά δεν είχε νίκη στα προηγούμενα 22.

Ο Παναθηναϊκός γηπεδούχος έχει κερδίσει και τα έξι τελευταία για το πρωτάθλημα, μετά το 1-1 (28’ σουτ Βελάσκες – 45’ σουτ Ντε Βινσέντι), που είχε πάρει ο ΠΑΣ Γιάννινα στο «Σπύρος Λούης» στις 31 Οκτωβρίου 2012.

Είναι το μοναδικό από τα 15 τελευταία παιχνίδια, που ο ΠΑΣ απέφυγε την ήττα από τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα. Άλλωστε έχει άλλη μια ισοπαλία το 1983 και τη μοναδική, αλλά ιστορική νίκη, το 3-2 τον Απρίλιο του 1978 στη Λεωφόρο.

Τον περασμένο Ιανουάριο βρέθηκαν αντίπαλοι στους «16» του Κυπέλλου. Ο ΠΑΣ νίκησε 1-0 (28’ σουτ Παμλίδης) στο πρώτο παιχνίδι, ενώ στην Αθήνα έγινε μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 και προκρίθηκε, αν και μέχρι το 72’ κρατούσε των πρόκριση ο ΠΑΣ (56’ κεφαλιά Δώνης, 58’ σουτ Σένκεφελντ, 72’ πέναλτι Μακέντα – 24’ κεφαλιά Παντελάκης).