Ισπανία

Ολική επαναφορά από Σεβίλλη, χαρακίρι της Έιμπαρ!

Με δύο γκολ στο τελευταίο 5λεπτο (88’, 92’), η Σεβίλλη επανήλθε από το εις βάρος της 0-2 στο εντός με την Έιμπαρ και «τσίμπησε» την ισοπαλία (2-2).

Με ψυχωμένη εμφάνιση και ολική επαναφορά στο τελευταίο 5λεπτο, η Σεβίλλη «έσωσε» το βαθμό της ισοπαλίας στο εντός έδρας με την Έιμπαρ (2-2). Αυτοκτόνησαν οι φιλοξενούμενοι, που είχαν φέρει το παιχνίδι στα μέτρα τους.

Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ ευτύχησε να προηγηθεί στο 22’ με ωραία ατομική ενέργεια του Ορεγιάνα, ενώ διπλασίασε τα τέρματά της στο 63’ με καρφωτή κεφαλιά του Σάρλες σε μια φάση που ξεκίνησε από εκτέλεση κόρνερ.

Στο 84’, οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπανέγα, ωστόσο δεν πτοήθηκαν και έδειξαν τρομερή αυταπάρνηση. Στο 88’, ο Μπεν Γιεντέρ τελείωσε υποδειγματικά μια ωραία ομαδική συνεργασία, ενώ στο 92’ ήρθε ο Σαράμπια με προβολή να ισοφαρίσει για το (τελικό) 2-2 και να βάλει… φωτιά στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Στην 4η θέση παραμένει η ομάδα του Ματσίν, αν και έχει πανηγυρίσει μόλις μία νίκη στα 7 τελευταία ματς (1-3-3), ενώ οι Βάσκοι διεύρυναν το αήττητο σερί τους στους 4 αγώνες (2-2-0).