Σκωτία

Ολοταχώς για νέο τρεμπλ η Σέλτικ

Η Σέλτικ «καθάρισε» με 4-0 τη Ρέιντζερς και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Σκωτίας.

Ολοταχώς για το δεύτερο συνεχόμενο τρεμπλ στη Σκωτία βαδίζει η Σέλτικ. Οι «Κέλτες» συνέτριψαν με σκορ 4-0 τη Ρέιντζερς στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του κυπέλλου, που έγινε στο «Χάμπτεν Πάρκ» της Γλασκώβης και προκρίθηκαν στον τελικό, όπου θα διεκδικήσουν το 38ο τρόπαιο της ιστορίας τους κόντρα στη Μάδεργουελ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έχει ήδη κατακτήσει το Λιγκ Καπ απέναντι στον ίδιο αντίπαλο, ενώ στο πρωτάθλημα απέχει μια νίκη από την μαθηματική κατάκτησή του.

Το παραδοσιακό «Old Firm» ήταν ένας μονόλογος για τη Σέλτικ, που επιβεβαίωσε με τον πλέον πειστικό τρόπο την ανωτερότητά της απέναντι στη Ρέιντζερς. Μετά από 22 λεπτά αγώνα, ο Ρόγκιτς άνοιξε το σκορ, ενώ στο 38’ ο ΜακΓκρέγκορ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 48’, όταν οι «διαμαρτυρόμενοι» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του ΜακΚρόρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντεμπελέ ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στο 78’ ο Ντσαμ και πάλι από την… άσπρη βούλα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.