Super League 2

Όποιος παίζει με τον ΟΦΗ την… έβαψε!

Ένα ακόμα θύμα στο φοβερό σερί του προσέθεσε ο ΟΦΗ! Με πρωταγωνιστή τον Βαφέα, καθάρισε 3-0 τα Τρίκαλα και με την 8η σερί νίκη του σκαρφάλωσε (έστω και προσωρινά) στην κορυφή της Football League.

Τον αντίπαλο που θα τον σταματήσει στην πορεία της επιστροφής προς τη Σούπερ Λίγκα εξακολουθεί να ψάχνει ο ΟΦΗ!

Με φόρα από το εκπληκτικό σερί τους, οι Κρητικοί καθάρισαν με άνεση τα Τρίκαλα (3-0) και έστω και εν αναμονή του Άρης-Εργοτέλης, έπιασαν κορυφή στη βαθμολογία.

Πριν καν συμπληρωθούν πέντε λεπτά αγώνα, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε πάρει προβάδισμα με γκολ του Λεάλ. Έχοντας λοιπόν ως πρωταγωνιστή στη συνέχεια τον Βαφέα, που πέτυχε δυο γκολ σε επτά λεπτά (63’, 69’) έφτασαν σβηστά στην 8η συνεχόμενη νίκη τους (με συνολική διαφορά τερμάτων 21-0)!

Πέρασαν, έτσι, πάνω από τον Άρη στη βαθμολογία, ο οποίος υποδέχεται τη Δευτέρα τον Εργοτέλη, αλλά έχει να περάσει στη συνέχεια του πρωταθλήματος και από το «Γεντί Κουλέ».

Την ίδια ώρα που ο ΟΦΗ περνούσε ένα ευχάριστο απόγευμα, ο φορμαρισμένος Απόλλων Πόντου περνούσε σαν άνεμος από την Καρδίτσα. Με πέναλτι του Μπρίτο και ένα γκολ του Συμελίδη, οι φιλοξενούμενοι καθάρισαν από το πρώτο 25λεπτο και φτάνοντας στην πέμπτη σερί νίκη τους (2-0), έβαλαν σε ακόμα μεγαλύτερους μπελάδες την Αναγέννηση.

Κατά τ’ άλλα, η Δόξα Δράμας έμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, επικρατώντας 2-0 (με γκολ των Κουσκουνά και Μπαϊκαρά από το πρώτο ημίχρονο) της Καλλιθέας.

Όσο για τον Παναιγιάλειο, πήρε νίκη-χρυσάφι επί του Αιγινιακού, επικρατώντας 2-1 (με τέρματα των Σταματή και Ζαφειράκη) και πανηγυρίζοντας ένα καθοριστικό τρίποντο στο μάχη για την παραμονή.