Γερμανία

Πάλι καλά να λέει η Σάλκε

Όλα τα λεφτά ήταν το φινάλε στο Νυρεμβέργη-Σάλκε. Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 82’ και φαινόταν πως θα πάρουν μια νίκη ελπίδας, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με την ισοπαλία (1-1).

Τα είχε όλα... στο φινάλε!

Σε ένα ματς που δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση τέτοιο φινάλε, Νυρεμβέργη και Σάλκε έμειναν στο 1-1 με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, πίεζαν φουλ και είχαν 6 κόρνερ και άλλες τόσες τελικές. Σε καμία περίπτωση, όμως, δεν κατάφεραν όχι μόνο να σκοράρουν αλλά και να βρουν εστία! Η Σάλκε παρότι ένιωθε την έντονη πίεση των γηπεδούχων κρατούσε... σφιχτά και έδειχνε να συμβιβάζεται με τον βαθμό της ισοπαλίας που θα την απομάκρυνε ελαφρώς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Είδαν, όμως, το... έμφραγμα να έρχεται στο 82ο λεπτό όταν ο Κούμπο εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Περέιρα για το 1-0. Το γήπεδο πήρε... φωτιά, η Νυρεμβέργη έδειχνε πως ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει το δεύτερο διαδοχικό της τρίποντο και να συνεχίσει να ελπίζει για την παραμονή της αλλά έμεινε με την όρεξη. Και αυτό γιατί τρία λεπτά μετά ο Νάσταζιτς έφερε το ματς στα ίσα, «παγώνοντας» το «Max-Morlock-Stadion» για το 1-1, το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Κάπως έτσι, η Νυρεμβέργη έμεινε στην 17η θέση και στο -4 από την Στουτγάρδη, η οποία αυτή τη στιγμή πάει στα μπαράζ, ενώ από η Σάλκε βρίσκεται πέντε βαθμούς μακριά από την 16η θέση και την ομάδα του Τάσου Δώνη.