Γερμανία

Νίκησε και παρέμεινε στο… κυνήγι της Μπάγερν η Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια κέρδισε την… πελάτισσα Φράιμπουργκ, απέναντι στην οποία μετράει 16 σερί ματς χωρίς ήττα, με 4-0 και μείωσε εκ νέου τη διαφορά της από την πρώτη Μπάγερν Μονάχου στον πόντο.

Η… δύναμη της συνήθειας ήταν αυτή που οδήγησε τη Μπορούσια Ντόρτμουντ στην εκτός έδρας επικράτηση επί της Φράιμπουργκ με το ευρύ 4-0, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Άλλωστε, με τη νίκη τους αυτή, έφτασαν τα… 16 διαδοχικά παιχνίδια χωρίς ήττα απέναντι στο σημερινό τους αντίπαλο, ανεξαρτήτως έδρας και παράλληλα μείωσαν ξανά στον ένα βαθμό την απόστασή τους από την κορυφή και την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου!

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έμειναν για πέμπτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη και δεν κατάφεραν να… ξεμπερδέψουν και μαθηματικά με την παραμονή τους στα «σαλόνια» του γερμανικού ποδοσφαίρου και τη νέα σεζόν.

Το ματς:
Οι Βεστφαλοί ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη αξιόλογη επίθεσή τους. Όταν μετά το παράλληλο γύρισμα του Ρόις από αριστερά, ο Σάντσο με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ στο 12’ και ταυτόχρονα έφτασε τα 11 τέρματα στο πρωτάθλημα!

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκίντερ έκανε ένα μακρινό χαμηλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μπούρκι. Ο Ρόις δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Σβόλοφ στο 19’, με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να διώχνει με γροθιές, ενώ ο Βάιγκλ σταμάτησε με καίριο τάκλιν την προσπάθεια του Γκρίφο, στο 25ο λεπτό…

Η άστοχη κεφαλιά του Νίντερλεχνερ, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, μετά από τέσσερα λεπτά ήταν η τελευταία φάση που καταγράφηκε στο πρώτο ημίχρονο από πλευράς Φράιμπουργκ. Με τη Μπορούσια να ελέγχει τον ρυθμό, να έχει την κατοχή της μπάλας και να πηγαίνεις τα αποδυτήρια προηγούμενη με 1-0.

Στην επανάληψη, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο καθώς οι φιλοξενούμενοι… χτύπησαν περίπου σε ανάλογο σημείο. Στο 54’ συγκεκριμένα, όταν μετά από ωραία μπαλιά του Γκερέιρο και κάθετη κίνηση του Ρόις μέσα στην περιοχή, ο αρχηγός της Ντόρτμουντ έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία του Σβόλοφ, για το 0-2!

Ο Βάλντσμιντ αστόχησε στο 71’, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ και κάπως έτσι, οι όποιες ελπίδες της ομάδας του Άλμπερτ Στράιχ για ένα θετικό αποτέλεσμα «έσβησαν» οριστικά.

Μάλιστα, στο 79ο λεπτό, ο Γκέτσε επέστρεψε στο σκοράρισμα μετά από… ανομβρία επτά αγωνιστικών, μετατρέποντας σε γκολ την ασίστ του Ρόις, ενώ ο Αλκάθερ ήρθε από τον πάγκο για να αντικαταστήσει τον σκόρερ και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έξι λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 0-4 για την ομάδα του Λουτσιέν Φαβρ!