Ιταλία

«Παρέσυρε» τη Λάτσιο η Νάπολι!

Δεν σταματάει πουθενά η Νάπολι! Παρότι τα βρήκε «σκούρα» στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Λάτσιο, έβγαλε αντίδραση στην επανάληψη και την φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ (4-1) για την 8η συνεχόμενη νίκη της!

Παρέσυρε και την Λάτσιο το… τρένο της Νάπολι!

Η ομαδάρα του Μαουρίσιο Σάρι με φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος, έκανε ότι ήθελε τους Ρωμαίους και τους διέλυσε με σκορ 4-1! Κάπως έτσι, οι «παρτενοπέι» έφτασαν τις οκτώ διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν την πορεία τους προς την κατάκτηση του Σκουντέτο, όντας έναν βαθμό μπροστά από την δεύτερη Γιουβέντους.

Πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά στην αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι… πάγωσαν το «Σαν Πάολο» με τον Ντε Βράι να βρίσκει όσο πρέπει και να την στέλνει στα δίχτυα του Ρέινα για το 1-0! Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στη Λάτσιο, με τους παίκτες της να είναι ανώτεροι σε ολο το πρώτο μέρος αλλά να την… πατάνε στο φινάλε του όταν ο Καγιεχόν έφερε το ματς στα ίσα με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή!

Αυτό το τέρμα λειτούργησε σαν… ηλεκτροσόκ για τους γηπεδούχους που μπήκαν «τρελαμένοι» στο δεύτερο μέρος και έκαναν ότι ήθελαν τους αντιπάλους τους, έχοντας βέβαια και την τύχη μαζί τους. Στο 54’ ο Γουάλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από γύρισμα του Καγιεχόν, ενώ δύο λεπτά μετά το σουτ του Ρουί Μάριο κόντρα στον Ζιελίνσκι και κατέληξε στα δίχτυα, με τη Νάπολι να βρίσκει δύο γκολ σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Το… νερό είχε μπει στ αυλάκι, η Νάπολι προηγούνταν με 3-1 και εν τέλει βρήκε και τέταρτο γκολ με τον Μέρτενς να διαμορφώνει στο 73’ το τελικό σκορ.