Ιταλία

«Διπλό» από… ημίχρονο και τεσσάρα για την Γιουβέντους!

Κουλουσέφσκι και Ρονάλντο σκόραραν στο 23’ και στο 26’, η Γιουβέντους νίκησε τελικά 4-0 μέσα στην Πάρμα και πήγε στο -1 από την 1η Μίλαν, με ματς παραπάνω.

Σε… περίπατο μετέτρεψε το πέρασμά της από το «Ένιο Ταρντίνι» η Γιουβέντους, που επικράτησε της Πάρμα «σβηστά» με 4-0 κι έπιασε την δεύτερη Ίντερ στους 27 βαθμούς, ενώ πήγε στο -1 από την πρώτη Μίλαν, έχοντας ένα ματς παραπάνω.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους ευκαιρία να σκοράρουν στο 15ο λεπτό, με τον Μπουφόν ωστόσο να σταματάει τον Κούτσκα.

Τελικά, ήταν η «γηραιά κυρία» αυτή που προηγήθηκε, στο 23’ όταν από χαμηλή σέντρα του Σάντρο από αριστερά, ο Κουλουσέφσκι με σουτ στο δεύτερο δοκάρι, πέτυχε το 0-1!

Μάλιστα, τρία λεπτά μετά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο με καλοζυγισμένη κεφαλιά μετά από γέμισμα του Μοράτα σημείωσε και το 0-2, δίνοντας προβάδισμα ασφαλείας στην Γιουβέντους...

Ενώ στο 39’ ο Μοράτα θα μπορούσε να χριστεί κι αυτός σκόρερ, κερδίζοντας τελικά κόρνερ, με τους φιλοξενούμενους να επιβεβαιώνουν ωστόσο την καθολική τους ανωτερότητα μέχρι την ανάπαυλα.

Ίδιο το «έργο» και στην επανάληψη, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να παραβιάζει με το… καλημέρα ξανά την εστία της Πάρμα, η οποία συνέχισε να μην μπορεί να κάνει ούτε… υποψία ευκαιρίας, με εξαίρεση μια καλή στιγμή στο 50’ με τον Μπουφόν να βγάζει την προσπάθεια του Κούρτιτς!

Παράλληλα, η Γιουβέντους έφτασε κοντά και στο 0-4 τόσο με τον Ντε Λιχτ στο 55ο λεπτό που σκόραρε αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε όσο και στο 62’, με τον Μοράτα, ενώ ο Μπετανκούρ είχε και δοκάρι στην ίδια φάση...

Ωστόσο, επειδή… πεπρωμένο φυγείν αδύνατο ο Μοράτα φρόντισε να σημειώσει τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και τέταρτο γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του επί των «παρμέντσι»!