Γαλλία

Πάρτι και χωρίς Νεϊμάρ και Εμπαπέ για την Παρί

Το απόλυτο σερί της στις πέντε νίκες διεύρυνε η Παρί, που είχε εκτός τους Νεϊμάρ και Εμπαπέ, όμως έκανε ό,τι ήθελε και απέναντι στη Σεντ Ετιέν, που ηττήθηκε με 4-0 στο «Παρκ ντε Πρενς»

Δεν φρέναρε ούτε απέναντι στη Σεντ Ετιέν το τρένο της Παρί. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ, που είχε εκτός τους Εμπαπέ (τιμωρημένος) και Νεϊμάρ (για λόγους ξεκούρασης) διέλυσε με σκορ 4-0 την Σεντ Ετιέν εντός έδρας και έκανε το 5/5 στη Ligue1.

Τον δρόμο προς τη νίκη άνοιξε ο Ντράξλερ στο 22ο λεπτό, ενώ όλα τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 51’ ο Καβάνι με εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων και ο Ντι Μαρία στο 76’ έγραψε το 3-0. Το τελικό σκορ στο Παρίσι διαμορφώθηκε στο 84’ ύστερα από τέρμα του Ντιαμπί.

Στο ματς με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής η Νις με μεγάλη ανατροπή επικράτησε εντός έδρας 2-1 κόντρα στη Ρεν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Σαρ (58’) όμως έφυγαν με άδεια χέρια από την «Allianz Riviera» βλέποντας τους Μαξιμίν (77’) και Μελού (89’) να τουμπάρουν το ματς για την ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά, που δεν είχε τον Μπαλοτέλι στη διάθεσή του.