Super League 2

Πάρτι με φόντο τα μπαράζ για Πλατανιά

Κανένα πρόβλημα για τον Πλατανιά στην έδρα του ουραγού Αιγινιακού, επικράτησε 5-0 και θα διατηρήσει την 2η θέση και μετά το τέλος της αγωνιστικής. Στο 1-1 το ντέρμπι της Παναχαϊκής με τον Βόλο

Δεν στραβοπάτησε ο Πλατανιάς, ο οποίος πέρασε άνετα 5-0 από την έδρα του Αιγινιακού και θα διατηρήσει την 2η θέση. Στο 1-1 το ντέρμπι της Παναχαϊκής με τον Βόλο στην Πάτρα. Νίκη 2-0 για την Κέρκυρα κόντρα στον Ηρόδοτο.

Σε κρίσιμο χρονικά σημείο έβαλαν τις βάσεις της νίκης οι Χανιώτες. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ουές άνοιξε το σκορ (29') και στο 36ο λεπτό ο Λούκινας ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Αιγινιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Στο 63' ήρθε και το τρίτο γκολ για τον Πλατανιά με τον Παπουτσογιαννόπουλο, ενώ στο 73΄ ο Μπιανκόνι έκανε το 4-0 και στο 90' διαμόρφωσε και το τελικό σκορ. Έτσι, ο Πλατανιάς, έφτασε τους 49 βαθμούς και θα παραμείνει μόνος στην 2η θέση και μετά το φινάλε της 27ης αγωνιστικής.

Μία από τις τελευταίες της προσπάθειες για τη θέση των μπαράζ είδε να πέφτει στο κενό η Παναχαϊκή. Ο Βόλος, που έχει εξασφαλίσει την επιστροφή του στη Σούπερ Λίγκα, άνοιξε το σκορ στην Πάτρα με τον Κόκκορη. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο και βρήκαν απάντηση με τον Λουμπαρδέα στο 81'. Μέχρι το φινάλε παρέμειναν στην επίθεση, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα.

Επιστροφή στις νίκες και για την Κέρκυρα. Στο πρώτο τους ματς μετά την αποχώρηση του Νίκου Αναστόπουλου από τον πάγκο, οι Φαίακες επικράτησαν 2-0 απέναντι στον Ηρόδοτο, που συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή του. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν στο 22' ο Σιατραβάνης και στο 68' ο Πασάς.