Πορτογαλία

Πάτησε κορυφή και... αγχώνει την Μπενφίκα η Πόρτο

Η Πόρτο πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Φειρένσε (1-2), πάτησε προσωρινά κορυφή και προσθέτει άγχος στην Μπενφίκα ενόψει της αυριανής αναμέτρησής της.

Στην κορυφή, ίσως και για λίγες ώρες, ανέβηκε η Πόρτο!

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Φεϊρένσε (1-2) και προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα κατά έναν βαθμό από την Μπενφίκα. Βέβαια, έχουν ένα ματς περισσότερο, ωστόσο με τη νίκη τους οι «δράκοι» προσθέτουν άγχος στους «αετούς» ενόψει της αυριανής αναμέτρησής τους με την Μπελενένσες.

Ο Φελίπε με αυτογκόλ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους αλλά 14 λεπτά αργότερα ο Ντανίλο Περέιρα μετά την ασίστ του Κορόνα έφερε το ματς στα ίσα. Σαν να μην έφθανε αυτό για τους γηπεδούχους, είδαν να τους φέρνει... τούμπα η Πόρτο πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με τον Πέπε μετά από σέντρα του Τικίνιο.

Από τη στιγμή που η Πόρτο πήρε το προβάδισμα ήταν και δύσκολο να το χάσει. Όπως και έγινε στην επανάληψη, με την ομάδα του Κονσεϊσάο να περνάει από την έδρα της ουραγού της βαθμολογίας που την δυσκόλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάποιον βαθμό!