Ιταλία

Πάτησε τη Φιορεντίνα η Τορίνο!

Έριξε στο καναβάτσο τη Φιορεντίνα η Τορίνο! Η ομάδα του Βάλτερ Ματσάρι επικράτησε 2-1 των «βιόλα» και ο Βιντσέντσο Μοντέλα παραμένει σε δύσκολη θέση. Όρθια η Κάλιαρι.

Κάθε ματς στη Φιορεντίνα είναι και ένας τελικός για τον Βιντσέντσο Μοντέλα και ο Ιταλός προπονητής είναι σε πολύ δύσκολη θέση.

Οι «βιόλα» υπέστησαν ακόμα μία ήττα, με την Τορίνο αυτή τη φορά να την «πληγώνει», καθώς επικράτησε εντός έδρας με 2-1. Η «γκρανάτα» άνοιξε το σκορ στο 22' με κεφαλιά του Τζάτζα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 72' ο Ανσάλντι έγραψε το 2-0 «κλειδώνοντας» τη νίκη για το σύνολο του Βάλτερ Ματσάρι. Το μόνο που κατάφερε η Φιορεντίνα ήταν να μειώσει με τον Κάσερες στις καθυστερήσεις.

Την εξαιρετική της παρουσία συνέχισε και η Κάλιαρι. Παρά το γεγονός ότι η Σασουόλο την είχε ρίξει στα σχοινιά κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, διαμορφώνοντας το 2-0 με τα γκολ των Μπεράρντι (6') και Τζούρισιτς (36'), οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αφού μείωσαν στο 51' με τον Ζοάο Πέδρο, στο 90' ο Ραγκατζού διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τέλος, τη δική του υπογραφή στη νίκη της Μπρέσια επί της ΣΠΑΛ έβαλε ο Μάριο Μπαλοτέλι, καθώς με δικό του γκολ στο 54' άνοιξε το σκορ, ενώ στο 74' οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς ο γκολκίπερ της Μπρέσια, Γιόρονεν απέκρουσε πέναλτι του Πετάνια.