Ισπανία

Πάτησε την Αλαβές και κοιτάζει ψηλά η Χετάφε

Της έκανε πλάκα. Η Χετάφε σάρωσε (4-0) την Αλαβές, με τους Χάιμε Μάτα-Μολίνα να είναι όλα τα λεφτά, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στην τέταρτη θέση.

Σαρωτική Χετάφε!

Με τους Μάτα και Μολίνα να σημειώνουν από δύο γκολ, επικράτησε 4-0 της Αλαβές για την 20ή αγωνιστική της Primera Division και… άνοιξε ακόμη περισσότερο η όρεξή της. Πλησίασε στον έναν βαθμό τη σημερινή της αντίπαλο και στους δύο (έστω και προσωρινά) τη Ρεάλ Μαδρίτης, που είναι τέταρτη.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της Χετάφε στο πρωτάθλημα μετά το μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Βιγιαρεάλ το περασμένο Σάββατο.
Ο Μάτα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 33ο λεπτό και στο δεύτερο μέρος ήταν επιβλητική η ομάδα του. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Μολίνα έστειλε «ρουκέτα» στην εστία του Πατσέκο, ενώ στο 55’ με πλασέ «κλείδωσε» επί της ουσίας τη νίκη των γηπεδούχων, για να βάλει το κερασάκι στην… τούρτα ο Χάιμε Μάτα λίγα λεπτά πριν το φινάλε.