Κύπρος

Πεντάρα και κορυφή για Απόλλωνα

Καταιγιστική η ομάδα της Λεμεσού, συνέτριψε με σκορ 5-0 τον Ερμή και «έπιασε» την ΑΕΛ στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος.

Παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ο Απόλλων συνέτριψε με σκορ 5-0 τον Ερμή Αραδίππου στο «Τσίρειο», στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και «έπιασε» στην κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος την ΑΕΛ, η οποία αγωνίζεται αύριο (21/10) κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Η ομάδα της Λεμεσού ήταν απολαυστική και «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Μόλις στο 10’ ο Ζελάγια με πέναλτι άνοιξε το σκορ και δύο λεπτά αργότερα, τα πράγματα απλοποιήθηκαν με το αυτογκόλ του Πηλέα. Στο 34’ ήταν η σειρά του Περέιρα να σκοράρει και τέσσερα λεπτά αργότερα τον… μιμήθηκε ο Σκέμπρι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μάγκλιτσα στο 87’.

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ Λάρνακας επικράτησε 2-0 της Δόξας Κατωκοπιάς, φτάνοντας τις τρεις συνεχόμενες νίκες. Μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα στο 75’ χάρη σε πέναλτι του Λαρένα. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Τετέ πέτυχε δεύτερο γκολ και στις καθυστερήσεις ο Έβελ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Απογοητευτική για μια ακόμη αγωνιστική ήταν η Ανόρθωση, η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 εκτός έδρας με το Παραλίμνι. Οι γηπεδούχοι που πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, προηγήθηκαν στο 19’ με τον Ουντότζι, μετουσιώνοντας σε γκολ την υπεροχή της. Στην επανάληψη, η «Κυρία» στην πρώτη ουσιαστικά επικίνδυνη στιγμή της, έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντούρις στο 73’. Ωστόσο, το γκολ αυτό προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες της Ένωσης, αφού θεωρήθηκε ότι η ομάδα της Αμμοχώστου δεν τήρησε το fair play.