Oλλανδία

Πεντάστερος Άγιαξ μετά την ΑΕΚ

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζει την πορεία του ο Άγιαξ που επικράτησε 5-1 της Ντεν Χάαγκ στην 14η αγωνιστική της Eredivisie και επέκτεινε σε 14 ματς το αήττητο σερί που έχει σε όλες τις διοργανώσεις.

Μια ακόμα επιβλητική νίκη στο ολλανδικό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Άγιαξ, που επιβλήθηκε με 5-1 της Ντεν Χάαγκ στην 14η αγωνιστική της Eredivisie.

Λίγες μέρες μετά το επεισοδιακό ματς με την ΑΕΚ και τη νίκη του στο ΟΑΚΑ, το σύνολο του Έρικ τεν Χαγκ διεύρυνε το αήττητο σερί που διατηρείς ε όλες τις διοργανώσεις σε 14 ματς, ενώ μετράει οκτώ διαδοχικές νίκες στην Eredivisie.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 15’ ο Νέρες, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με διπλή προσπάθεια μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Ταλιαφίκο με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα.

Η Ντεν Χάαγκ έβαλε ένα τέρμα και… καλό, αφού ο Μέιερς «ζωγράφισε» με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ για το 2-1, όμως λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ντε Λιχτ της έκοψε ξανά τα φτερά, με σουτ έξω από την περιοχή.

Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 48’ με σουτ του φαν ντε Μπικ, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ντόλμπεργκ στο 83’.