Γερμανία

Πέρασε «αέρα» από το Ντίσελντορφ και ξανά στην κορυφή η Μπάγερν!

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 4-1 στην έδρα της Φορτούνα Ντίσελντορφ και έμεινε ξανά μόνη πρώτη στην κορυφή. Μελανό σημείο των Βαυαρών ο τραυματισμός του Νόιερ.

Μία ορεξάτη Μπάγερν δεν συνάντησε αντίσταση από την Φορτούνα και περνώντας εύκολα (4-1) από το Ντίσελντορφ, έμεινε στην κορυφή και στο +1 από τη δεύτερη Ντόρτμουντ. Το μοναδικό «αγκάθι» για την ομάδα του Νίκο Κόβατς είναι ο τραυματισμός του Νόιερ, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 53ο λεπτό από τον Ουλράιχ.

Μάλιστα, με αυτό το «τρίποντο» οι Βαυαροί εξασφάλισαν και μαθηματικά τη συμμετοχή τους στο Champions League, με αποτέλεσμα να γίνουν και η πρώτη γερμανική ομάδα που μετράει 23 συμμετοχές στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Από την αρχή της αναμέτρησης φρόντισαν οι παίκτες του Κόβατς να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και ήδη στο 15’ ο Κομάν τους έδωσε το προβάδισμα. Η Μπάγερν εξακολουθούσε να ελέγχει την κατάσταση να κάνει φάσεις, με τον Γάλλο εξτρέμ να κάνει στο 41’ το 2-0, το οποίο έμεινε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι Βαυαροί και στο δεύτερο μέρος, με τον Γκνάμπρι να ανεβάζει κι άλλο τον δείκτη του σκορ (3-0), στο 55ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τις… στροφές τους, με τη Φορτούνα να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να πετυχαίνει το γκολ της… τιμής με πέναλτι του Λουκεμπάκιο στο 89’, το οποίο είχε κάνει ο Χούμελς, κάνοντας χέρι στη μεγάλη περιοχή. Ωστόσο, η τελευταία λέξη ανήκε στην Μπάγερν, καθώς ο Γκορέτσκα διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον διεθνή φορ να είχε περάσει ως αλλαγή στο 70’, στη θέση του Μίλερ.