Γερμανία

Πέρασε από τη Λειψία, έμεινε στο +6 η Ντόρτμουντ

Το προβάδισμα των 6 βαθμών που έχει από τη Μπάγερν Μονάχου διατήρησε η πρωτοπόρος της Μπουντεσλίγκα, Ντόρτμουντ, που νίκησε 1-0 εκτός έδρας τη Λειψία για την 18η αγωνιστική.

Με το… δεξί και με μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη του τίτλου μπήκε η πρωτοπόρος της Μπουντεσλίγκα, Ντόρτμουντ στο 2019 και στην πρώτη αγωνιστική μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος. Η Μπορούσια, επικράτησε με σκορ 1-0 στην έδρα της Λειψίας, που υπέστη την πρώτη φετινή της ήττα μπροστά στο κοινό της μετά από εννέα αγωνιστικές.

Έτσι η ομάδα του Βεστφάλεν, έφτασε στους 45 βαθμούς και διατήρησε την διαφορά των έξι βαθμών από την δεύτερη στη βαθμολογία, Μπάγερν Μονάχου, που ακολουθεί με 39. Σε ότι αφορά την Λειψία, έμεινε στην 4η θέση με 31 βαθμούς και απειλείται πλέον σε μεγάλο βαθμό από τις Άιντραχτ και Βόλφσμπουργκ για τη θέση στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν.

Σκόρερ του μοναδικού γκολ της αναμέτρησης, ήταν ο Άξελ Βίτσελ στο 19ο λεπτό, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά έπεσαν πάνω σε έναν πολύ καλό τερματοφύλακα, Μπέρκι, ο οποίος απεσόβισε τον κίνδυνο για τους «κίτρινους» σε δύο-τρεις περιπτώσεις.

Μία εξ’ αυτών, ήταν με τον Βέρνερ στο 34ο λεπτό, ενώ επτά λεπτά αργότερα, η Ντόρτμουντ άγγιξε το 0-2 σε μία πολύ καλή ευκαιρία του Ντιαλό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λειψία πίεσε ακόμα περισσότερο, είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφερε να βρει στόχο, με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη χάρη στο τέρμα του Βέλγου μέσου.

Αναλυτικά, η 18η αγωνιστική:

Παρασκευή (18/01)

Χόφενχαϊμ-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (59’ Σουλτς-34’, 45’ Γκορέτσκα, 87’ Λεβαντόφσκι)

Σάββατο (19/01)

Μπάγερ Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ 0-1 (37’ Πλεά)
Ανόβερο-Βέρντερ Βρέμης 0-1 (33’ Ρασίκα)
Στουτγκάρδη-Μάιντς 2-3 (83’ Γκονζάλες, 85’ Κεμπφ-22’ Μποέτιους, 28’ Ματέτα, 72’ Χακ)
Άουγκσμπουργκ-Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-2 (64’ Σμιντ-45’ Ντούξ, 90’ Ράμαν)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Φράιμπουργκ 3-1 (36’ Αλέ, 40’ Ρέμπιτς, 45’ Γιόβιτς-69’ Πέτερσεν)
Λειψία-Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1 (19’ Βίτσελ)