Αγγλία

Πέρασε για... πλάκα από το Λέστερ η Τότεναμ!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πέτυχε η Τότεναμ! Η ομάδα του Ποτσετίνο επικράτησε με μεγάλη ευκολία στο Λέστερ (0-2), παρέμεινε στην 3η θέση και πάει για τελικό στη Βαρκελώνη.

Ήθελε τη νίκη και αν ήταν δυνατόν, με τη μικρότερη δυνατή σπατάλη δυνάμεων στην έδρα της Λέστερ και η επιθυμία της Τότεναμ έγινε πράξη.

Η ομάδα του Ποτσετίνο επικράτησε στο «King Power Stadium» με 2-0 και το μόνο χρονικό διάστημα που δυσκολεύτηκε ήταν μέχρι να πετύχει το πρώτο γκολ, ανοίγοντας το δρόμο για τη δεύτερη συνεχόμενη επικράτηση, μετά τη νίκη που πέτυχε με αντίπαλο τη Σαουθάμπτον

Πρωταγωνιστής για τα «σπιρούνια» ήταν και πάλι ο Σον, που για ακόμα ένα ματς σκόραρε και μάλιστα το αποψινό του τέρμα ήταν πέρα για πέρα εντυπωσιακό, καθώς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με μια γκολάρα έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Όλα πήραν, λοιπόν, τη σωστή πορεία για την ομάδα του Αργεντινού τεχνικού και στο 58' ο Ντέλε Άλι από ασίστ του Ασιάτη συμπαίκτη του, με κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 2-0, διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Επόμενη πρόκληση για την Τότεναμ το ματς με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, εκεί που θέλει μόνο νίκη για να πάρει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League.