Γαλλία

Πέρασε με διπλό η Λιόν

Με γκολ των Αουάρ και Ντεπάι στην επανάληψη η Λιόν επικράτησε 2-1 της Ανζέ εκτός έδρας και έφτασε στην 3η θέση με 20 βαθμούς. Μείωσαν στο 89’ οι φιλοξενούμενοι.

Με καλή εμφάνιση στο δεύτερο μέρος η Λιόν πέρασε από την έδρα της Ανζέ και με την εκτός έδρας επιτυχία της, έφτασε την 3η θέση και τους 20 πόντους. Πρωταγωνιστής ήταν ξανά ο Μέμφις Ντεπάι που επί της ουσίας καθάρισε το παιχνίδι. Παρά τη μείωση του σκορ από τον Λόπες οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το τρίποντο.

Ο Αουάρ με πανέμορφο γκολ άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό. Στο 69’ ο Μούσα Ντεμπελέ είδε να μην του μετράει γκολ ως οφσάιντ, αλλά στο 87’ ο Ολλανδός άσος της Λιόν, Μέμφις Ντεπάι, έκανε το 0-2, για να μειώσει ο Λόπες στο 89’ και να δώσει ένα χαρακτήρα θρίλερ στις καθυστερήσεις, ωστόσο η Λιόν κράτησε τη νίκη.